Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Agnieszka Ruzikowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Zależność drogi w funkcji czasu w ruchu jednostajnie opóźnionym |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. III. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji lub doświadczeń oraz wnioskowanie na podstawie ich wyników. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE |
Metody nauczania: | - pogadanka, |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | komputer z oprogramowaniem umożliwiającym odczytywanie filmów klatka po klatce oraz wyznaczanie współrzędnych położenia obiektu w każdej klatce filmu, oraz pozwalającym na wykonanie wykresu i dopasowanie do niego paraboli, rzutnik |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie przed lekcją oglądają grafikę multimedialną i próbują wykonać ćwiczenia przy grafice. W ramach pracy domowej mają też za zadanie w grupach sfilmować ruch, który uważają za jednostajnie opóźniony (hamujący samochód, hamujący rowerzysta, itp.). Na początku lekcji nauczyciel zbiera od uczniów obserwacje na temat zależności drogi od czasu, zwracając uwagę na takie cechy tej zależności jak dziedzina, monotoniczność i miejsca zerowe. Warto podczas tego etapu wyświetlić grafikę na ekranie. Uczniowie próbują uzasadnić te cechy, opierając się na obserwacjach (na przykład – zależność drogi od czasu powinna być rosnąca, bo nie ma możliwości, by droga przebyta przez ciało zmniejszyła się). | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel w formie pogadanki wyprowadza zależność drogi od czasu – warto w tym momencie przedstawić uzasadnienie, dlaczego możemy wyznaczać drogę za pomocą obliczania pola obszaru pod wykresem v(t). Następnie uczniowie w grupach analizują nagrane przez siebie filmy – odczytują położenie filmowanego obiektu w poszczególnych klatkach i wykonują wykres zależności przebytej drogi od czasu, do którego dopasowują funkcję kwadratową próbując tym samym ocenić, czy ruch był istotnie ruchem jednostajnie opóźnionym. Otrzymane wykresy oraz wnioski z nich płynące uczniowie prezentują na forum klasy. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie wykonują zadania 2, 3 i 4 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
Zadanie 7 z zestawu ćwiczeń. Wynik tego zadania – wraz z jego konsekwencjami warto dokładnie omówić na następnej lekcji. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Uczniowie mogą analizować grafikę na początku lekcji. |