Autorki e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Stress Management / Radzenie sobie ze stresem

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.2, II.5, II.7, II.9, III.1, III.2, III.4, III.5, III.7, III.9, V.2, V.6, V.8, V.12, VII.4, VII.15, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XIII
Poziom nauczania - rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zarządzaniem stresem i jego wpływem na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka.

  2. Uczeń potrafi opisać, jak radzić sobie ze stresem niezależnie od sytuacji, w której się znajduje.

  3. Uczeń potrafi udzielić wsparcia innym osobom na forum internetowym.

  4. Uczeń pisze rozprawkę, w której przedstawia wady i zalety unikania stresujących sytuacji.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z zarządzaniem stresem i jego wpływem na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat stresu i sposobów radzenia sobie z nim.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. metoda podająca (praca z tekstem)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

  5. film

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie Stress must be overwhelming i pyta: How do you think the girl is feeling? Why?/What is she going go?/ What might have happened? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel pyta: How often do you experience stress? What are the causes of stress in your life? Uczniowie odpowiadają na pytania w parach, po czym na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

  3. Uczniowie w parach wybierają odpowiedzi w Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Stress: The Disease of Body and Mind, a następnie rozmawiają na forum klasy i odnosząc się do pojęć z akapitu odpowiadają na pytania: When can we talk about the abundance of stress, also known as chronic stress? How can stress be detrimental to your health? Do you have a preferred technique of stress‑management?

  2. Następnie, nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy A i B. Grupa A zapoznaje się z kolejnymi trzema akapitami tekstu Stress: The Disease of Body and Mind i przygotowuje pytania do tej części. Grupa B czyta ostatnie trzy akapity i opracowuje do nich pytania. Każdy z uczniów zapisuje pytania.

  3. Nauczyciel dzieli uczniów na pary: uczeń z grupy A / uczeń z grupy B. W parach uczniowie wymienią się pytaniami i po zapoznaniu się z częścią tekstu drugiej grupy przygotowują odpowiedzi na nie. Uczniowie w parach udzielają odpowiedzi na otrzymane pytania. Na zakończenie nauczyciel prosi uczniów o podanie najważniejszych/ najciekawszych/ nieznanych im dotychczas informacji odnośnie do treści.

  4. Uczniowie ponownie czytają tekst, tym razem w całości i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do treści tekstu.

  5. Uczniowie na urządzeniach mobilnych łączą wyrażenia z ich definicjami w Exercise 3 (Przeczytaj). Dodatkowo wyszukują w tekście zdania, w których wystąpiły wyrażenia z zadania. Mogą również przećwiczyć wyrażenia w parach: uczeń A podaje uczniowi wybrane wyrażenie, a zadaniem ucznia B jest wyjaśnić je po angielsku. Uczniowie zamieniają się rolami.
    Alternatywnie: Uczeń A podaje definicję wybranego wyrażenia, a zadaniem ucznia B jest powiedzieć, o które wyrażenie chodzi. Uczniowie zamieniają się rolami.

  6. Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  7. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj): 1. What is the relationship between stress and a) the cardiovascular system b) the gastrointestinal system? 2. What are some of the proven stress management techniques?
    Zanim uczniowie odpowiedzą na pytania wyszukują w tekście słownictwo przydatne do odpowiedzi na poszczególne pytania, po czym przystępują do realizacji zadania, używając wybranych przez siebie wyrażeń.
    Na koniec, wyznaczone przez nauczyciela osoby odpowiadają na pytania na forum klasy.

  8. W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Can you manage stress? po czym pyta: How do YOU manage stress? Do you do what the girl in the picture is doing? Następnie, uczniowie łączą wyrazy z ich angielskimi odpowiednikami w Exercise 1 (Katalog interaktywny). Dodatkowo uczniowie mogą zapoznać się z przykładowymi zdaniami (np. w słownikach dostępnych on‑line), w których użyte są wyrażenia z zadania.
    Alternatywnie: Uczniowie mogą ułożyć własne zdania związane z ilustracją wprowadzającą tę część e‑materiału, używając wyrażeń z zadania.

  9. Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania do ilustracji z katalogu, po czym uczniowie w parach grupują elementy w Exercise 2 (Katalog interaktywny). Mogą dodatkowo rozwinąć każdy z elementów danej kategorii o kilka dodatkowych informacji.

  10. Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 3 (Katalog interaktywny). Ochotnicy nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.

  11. Uczniowie w parach odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Katalog interaktywny): How do you manage stress? You can use the strategies from the catalogue and/or provide examples of your own. Uczniowie w parach porównują własne sposoby radzenia sobie ze stresem, a wnioski przedstawiają na forum klasy.

Faza podsumowująca:

W ramach podsumowania lekcji i przygotowania do pisemnej pracy domowej, uczniowie dzielą się na dwie grupy i przeprowadzają debatę oxfordzką na temat z Exercise 8 (Sprawdź się). Grupa pierwsza tworzy metodą “burzy mózgów” argumenty popierające tezę: Some people see avoiding things as the best way to limit stress, a grupa druga wymyśla argumenty przeczące tej tezie. Następnie, przeprowadzają debatę, a nauczyciel przyznaje po jednym punkcie za każde poprawne użycie słownictwa z lekcji oraz dodatkowo za przykłady ilustrujące argumenty. Wygrywa drużyna, która według punktacji była bardziej przekonująca i użyła większej liczby wyrażeń z lekcji.

Praca domowa:

  1. Exercise 1–7 (Sprawdź się). Uczniowie wybierają jedno lub dwa ćwiczenia spośród zadanych.  Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu. 

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się):

    Some people see avoiding things as the best way to limit stress. Write a for and against essay (200‑250 words) and discuss this issue.

Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.

.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują chmury wyrazowe osobno do każdej kategorii katalogu. W chmurach uczniowie umieszczają kluczowe, ich zdaniem, słownictwo dotyczące omawianego zagadnienia. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w kilku różnych parach. W obrębie każdej pary wymieniają się jedną z chmur i omawiają jak można skutecznie poradzić sobie ze stresem. Zwracają uwagę na to, żeby użyć wszystkich wyrażeń z każdej chmury wyrazowej.