Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Magdalena Filewicz
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Krajobrazy Polski: krajobraz górski ponad granicą lasu
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum i technikum, zakres rozszerzony, klasa III
PODSTAWA PROGRAMOWA
XIV. Zróżnicowanie krajobrazowe Polski: krajobraz wód powierzchniowych, bagienno‑łąkowy, leśny, górski ponad granicą lasu, rolniczy – wiejski, podmiejski i rezydencjalny, małomiasteczkowy, wielkich miast, przemysłowy, górniczy, komunikacyjny.
Uczeń:
rozpoznaje na podstawie materiałów źródłowych (map, fotografii naziemnych i lotniczych, obrazów satelitarnych) rodzaj pokrycia terenu i wyróżnia główne cechy wybranych krajobrazów w Polsce,
podaje ważniejsze czynniki kształtujące wybrane krajobrazy.
Kształtowane kompetencje kluczowe
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
umiejętność uczenia się,
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
potrafi scharakteryzować krajobraz Karkonoszy,
zna i rozumie pojęcie piętrowości roślinnej krajobrazu górskiego,
potrafi wymienić przykładowe rośliny występujące w Karkonoszach,
wskazuje górną granicę lasu dla poszczególnych łańcuchów górskich w Polsce.
Strategie nauczania: asocjacyjna, emocjonalna
Metody i techniki nauczania: blended‑learning
Formy zajęć: indywidualne, grupowe
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, rzutnik
Materiały pomocnicze: atlas Polski, mapa fizyczna Polski
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Przedstawienie celów lekcji.
Wprowadzenie do tematu: nauczyciel wyjaśnia uczniom, czym jest krajobraz.
Faza realizacyjna
Nauczyciel przedstawia uczniom fragment e‑materiału, zapoznaje uczniów z piętrami roślinnymi występującymi w poszczególnych pasmach górskich w Polsce. Wyjaśnia też pojęcie górnej granicy lasu.
Następnie nauczyciel wyświetla uczniom film edukacyjny, w którym uczniowie poznają cechy charakterystyczne krajobrazu ponad górną granicą lasu.
Podzieleni na grupy uczniowie odpowiadają na polecenie zawarte w e‑materiale.
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, nagradza tych, którzy jako pierwsi wykonają zadania.
Faza podsumowująca
Podsumowanie i utrwalenie wiedzy poprzez rozwiązanie ćwiczeń zawartych w e‑materiale.
Praca domowa
Dokończenie ćwiczeń zawartych w e‑materiale.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Film zawarty w e‑materiale pozwala na przejrzyste przekazanie tematu, systematyzuje wiedzę i wpływa na jej poszerzenie. Może być wykorzystany jako samodzielne multimedium. Temat zostaje też zrealizowany w wypadku niewykorzystania multimedium bazowego.