Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Caruk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Foreign Country? No, It’s My Home Now / Obcy kraj? Nie, teraz to mój dom
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.2. I.5, I.14, II.1, II.2, II.3., II.5, III.4, III.6, III.7, IV.6, IV.8, V.1, V.3., V.7, V.11, VII.1, IX.2
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń posługuje się słownictwem pozwalającym mówić o powodach i skutkach zmian miejsca zamieszkania.
Uczeń poznaje historie kilku ludzi, którzy zmienili miejsce zamieszkania.
Uczeń potrafi opowiedzieć o zmianie miejsca zamieszkania i trudnościach z tym związanych.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi rozmawiać o powodach i skutkach zmian miejsca zamieszkania.
Uczeń rozumie, z jakimi trudnościami wiąże się zmiana kraju zamieszkania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie We're all looking for a place to call home (Przeczytaj) i prosi, żeby uczniowie je opisali. Pyta:
What do you see in the picture?
What do you think made them do that?
What would make you move to another country?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Słuchają nagrań i nanoszą odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Następnie wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst When Your Home Country Is Not Enough (Przeczytaj), a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając wybór cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują samodzielnie Exercise 2, 4 i 5 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach rozmawiają na temat z Exercise 6 (Przeczytaj). Po zakończeniu rozmów w parach, nauczyciel zaprasza uczniów do ogólnoklasowej dyskusji na temat: How will the patterns of migration change in the future?
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Wskazana przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel odtwarza nagranie z sekcji Gra edukacyjna. Prosi uczniów o zanotowanie jak najwięcej faktów. Uczniowie porównują na forum klasy, co udało im się zanotować/zapamiętać.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny. Wyświetla na tablicy pytania z gry edukacyjnej, a kolejni zawodnicy z obu drużyn odpowiadają na pytania. Za każdą poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje punkt. Wygrywa drużyna, której udało się zgromadzić większą liczbę punktów.
Uczniowie wykonują na urządzeniach mobilnych Exercise 2 i 3 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: What are the most common immigrant destinations? z Exercise 4 (Gra edukacyjna). Gdy uczniowie udzielą odpowiedzi, zaprasza ich do dyskusji, pytając:
What will the future bring?
What do you think will be the most common immigrant destinations in 50 years?
Uczniowie dzielą się przemyśleniami na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently your country has welcomed a lot of immigrants from Ukraine. Write a blog post about an immigrant you have met. In the blog post write:
why he/she had to leave their country;
where you two first met;
what he/she is like despite the unpleasant experiences;
Use between 100 and 150 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują grę edukacyjną i zapisują pełne odpowiedzi na pytania – zdania twierdzące – tworząc tym samym krótki tekst o geopolityce emigracji na świecie.