Autorki e‑materiału: Anna Faszcza

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Accessible Tourism/ Podróże dostępne dla każdego

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treść nauczania – cele szczegółowe I.1, I.8, I.11, I.14, II.1, II.5, II.7, III. 1, III.4, III.7, V.2, V.4, V.6, V.12, VII.2, VII.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu turystyki dostosowanej do potrzeb osób z różnymi trudnościami. 

  2. Uczeń potrafi napisać wpis na blog, w którym dzieli się wrażeniami po wakacjach, podczas których miał okazję zobaczyć miejsca dostosowane do potrzeb różnych osób, w tym z niepełnosprawnościami.

  3. Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat tego, czy takie udogodnienia są potrzebne.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy z zakresu turystyki dostosowanej do potrzeb osób z różnymi trudnościami. 

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat dostosowania miejsc publicznych do potrzeb różnych osób, w tym kobiet w ciąży.

  3. Uczeń kształtuje postawę poszanowania różnorodności innych osób i ich potrzeb oraz postawę gotowości do wspierania osób z różnego rodzaju trudnościami.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel prosi uczniów o podanie kolejnych barier, jakie mogą napotkać osoby z niepełnosprawnościami.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy: A i B. Uczniom z grupy A przydziela połowę tekstu (pierwsze trzy akapity) To the Moon and Back… Even in a Wheelchair!, uczniom z grupy B – pozostałe akapity. Uczniowie w obrębie grup zapoznają się z przydzielonymi fragmentami tekstu, sprawdzają w słowniku niezrozumiałe słownictwo. Następnie tworzą pytania do swoich części tekstu. Uczniowie z grupy A przekazują swoje pytania grupie B, grupa B przekazuje swoje pytania grupie A. Zadaniem uczniów w obydwu grupach jest odpowiedzieć na te pytania po przeczytaniu pozostałej część tekstu. Uczniowie przygotowują odpowiedzi w grupach i prezentują je na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  4. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy.

  5. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, a następnie wykonują Exercise 23 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi.

  6. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi.

  7. Uczniowie pracują w grupach i prezentują własne opinie na temat cytatów z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Następnie, reprezentanci grup relacjonują dyskusje na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętni odczytują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just come back from a holiday destination which had a great number of facilities for the disabled. Write a blog post (100–150 words) in which you:

  3. inform your readers where you travelled;

  4. describe a situation you saw when a disabled person was struggling with something and how it ended;

  5. describe one facility for the disabled that made the biggest impression on you;

  6. say what kind of things for the disabled you think are worth implementing in public spaces in your country and why.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, bazując na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, przygotowują do każdego jej fragmentu zestaw kluczowego słownictwa (np. w formie chmur wyrazowych). Na kolejnej lekcji, wykorzystując słownictwo, rozmawiają w parach na temat udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami wprowadzonych w różnych miastach świata.