Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Nina Tomaszewska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Równania Maxwella |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzający zapis podstawy programowej dla kształcenia rozszerzonego |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | wykład informacyjny wspomagany pokazem multimedialnym |
Formy zajęć: | praca w zespole klasowym |
Środki dydaktyczne: | niniejszy e‑materiał + komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel opowiada o J. C. Maxwellu i jego pracach zwieńczonych unifikacją teorii elektryczności, magnetyzmu i optyki. Opowiada o wielkim sukcesie, jakim było odkrycie fal elektromagnetycznych, później potwierdzone eksperymentalnie przez Hertza. | |
Faza realizacyjna: | |
Równania Maxwella w postaci całkowej dotyczące pojęć strumienia i krążenia wektorów natężenia pola elektrycznego i indukcji magnetycznej są omówione głównie w następujących e‑materiałach:
W związku z tym tematy te należałoby omówić na lekcjach poprzedzających niniejszy temat, który ma służyć zebraniu wiedzy o równaniach spisanych i uzupełnionych przez Maxwella. Nauczyciel uzmysławia uczniom, że większość praw elektromagnetyzmu już znają. Podsumowuje dotychczasową wiedzę, w podobny sposób, jak jest to przedstawione w tekście materiału. | |
Faza podsumowująca: | |
W fazie podsumowującej uczniowie pod kierunkiem nauczyciela powinni rozwiązać zadania: 4, 6, 7 z zestawu ćwiczeń. Na podstawie wypowiedzi uczniów nauczyciel określa, w jakim stopniu osiągnięte zostały wyznaczone cele. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i zdobyte umiejętności przez rozwiązanie w domu zadań, których nie rozwiązali na lekcji: 1, 2, 3, 5, 8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Samouczek można zadać ambitniejszym uczniom do studiowaniu w domu, tak aby jeden z nich przedstawił klasie prosty model rozchodzenia się fali elektromagnetycznej. |