Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Wioleta Kopek‑Putała
Przedmiot: chemia
Temat: Reakcje charakterystyczne węglanów, siarczanów(IV) oraz ortofosforanów(V)
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Wymagania ogólne
Zakres podstawowy i rozszerzzony
II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. Uczeń:
1) opisuje właściwości substancji i wyjaśnia przebieg procesów chemicznych;
5) wykorzystuje wiedzę i dostępne informacje do rozwiązywania problemów chemicznych z zastosowaniem podstaw metody naukowej.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
dokonuje podziału anionów na grupy analityczne wg Bunsena;
omawia reakcje charakterystyczne anionów: węglanowego, siarczanowego(IV), ortofosforanowego(V);
wykonuje reakcje wybranych anionów III i IV grupy analitycznej z jonami AgIndeks górny ++ oraz BaIndeks górny 2+2+;
wykonuje reakcje charakterystyczne anionów: węglanowego, siarczanowego(IV), ortofosforanowego(V);
pisze równania reakcji charakterystycznych anionów: węglanowego, siarczanowego(IV), ortofosforanowego(V).
Strategie nauczania:
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
dyskusja dydaktyczna;
burza mózgów;
analiza materiału źródlowego;
ćwiczenia uczniowskie;
wirtualne laboratorium;
eksperyment chemiczny.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami i dostępem do Internetu, słuchawki;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda;
rzutnik multimedialny.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel korzysta ze wstępu e‑materiału. Inicjuje z uczniami dyskusję, zadając im pytania: w jakim celu, w chemii analitycznej, stosuje się jony baru BaIndeks górny 2+2+? Jakie aniony możemy wykrywać za pomocą reakcji charakterystycznych?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół pojęcia „reakcje charakterystyczne”.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie analizują treści w e‑materiale pod kątem procedury wykrywania jonów i podziału na grupy analityczne.
Eksperyment chemiczny „Wykrywanie jonów węglanowych, siarczanowych(IV) oraz ortofosforanowych(V)”. Nauczyciel dzieli losowo uczniów na grupy i rozdaje karty pracy:
grupa I – wykrywanie jonów węglanowych;
grupa II – wykrywanie jonów siarczanowych(IV);
grupa III – wykrywanie jonów ortofosforanowych(V). Uczniowie pobierają ze stołu laboratoryjnego wcześniej przygotowany sprzęt laboratoryjny i odczynniki chemiczne. Chętni uczniowie podają na forum klasy czynności jakie należy po kolei przeprowadzić - nauczyciel akceptuje propozycję i ewentualnie koryguje. Uczniowie przeprowadzają eksperyment, obserwują zmiany, zapisują równania reakcji chemicznych i wnioski w kartach pracy. Po wyznaczonym czasie chętni uczniowie prezentują efekty pracy grupowej.
Wirtualne laboratorium. Uczniowie pracują w parach. Zadaniem uczniów jest odszukanie instrukcji zawartej w medium i postępowanie według niej. Uczniowie mają możliwość obserwacji barwy powstałych osadów oraz możliwość zobaczenia zapisu równania reakcji. Należy zwrócić uwagę, aby uczniowie zanotowali obserwacje i wnioski (wskazane byłoby, aby robili to etapami podczas pracy z poszczególnymi anionami). Nauczyciel czuwa nad poprawnością wykonywania analiz.
Uczniowie układają trzy pytania dotyczące analizowanych treści i umieszczają je na kartach do gry (np. takich w stylu gry w Piotrusia). Karty można wyposażyć w elementy graficzne, np. w postaci znaków zapytania, probówek lub inne, które będą wywoływać pozytywne odczucia.
Każdy uczeń losuje dwa pytania z zestawu kart i przygotowuje na nie odpowiedzi. Nauczyciel sprawdza, jakie pytania wylosowały poszczególne osoby i weryfikuje poprawność merytoryczną odpowiedzi.
Po wykonaniu zadań na forum klasy uczniowie prezentują odpowiedzi na wylosowane pytania (można tutaj zastosować dwojaki scenariusz: pogrupować pytania wg jonów lub naprzemiennie odpowiadać po jednym z pytań odnośnie każdego jonu). Każda osoba, której pytanie zostało wylosowane do omówienia, kontroluje odpowiedź i ewentualnie uzupełnia odpowiedź.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę, wykonując ćwiczenia zawarte w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów. Przykładowe pytanie skierowane do uczniów: co to jest analiza chemiczna ilościowa i jakościowa? Przy analizie jakościowej na jakie cechy roztworów należy zwrócić uwagę? Do których grup analitycznych zaklasyfikowane są aniony: węglanowy, siarczanowy(IV) oraz ortofosforanowy(V)?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego dziś się nauczyłem/łam...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Sporządź sprawozdanie z wykonanych analiz w laboratorium wirtualnym. 2. Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Wirtualne laboratorium można zastosować podczas analizy tematów dotyczących reakcji wybranych anionów z jonami AgIndeks górny ++ oraz BaIndeks górny 2+2+ lub podczas lekcji powtórzeniowej ewentualnie podczas pracy w domu. Medium mogą też wykorzystać uczniowie nieobecni na lekcji celem nadrobienia zaległości i wykształcenia umiejętności.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Co to jest analiza chemiczna ilościowa i jakościowa?
Przy analizie jakościowej na jakie cechy roztworów należy zwrócić uwagę?
Do których grup analitycznych zaklasyfikowane są aniony: węglanowy, siarczanowy(IV) oraz ortofosforanowy(V)?
Nauczyciel przygotowuje:
puste karty do gry (uczniowie będą zapisywali na nich pytania).
Doświadczenie chemiczne: „Wykrywanie jonów węglanowych, siarczanowych(IV) oraz ortofosforanowych(V)”.
Szkło i sprzęt laboratoryjny: statywy do probówek, probówki, pipety.
Odczynniki chemiczne: roztwory wodne: węglanu sodu, azotanu(V) srebra(I), chlorku baru, siarczanu(IV) sodu, ortofosforanu(V) sodu.
Karty charakterystyk substancji chemicznych.
Karta pracy ucznia: