Scenariusz zajęć

Autor: Krzysztof Błaszczak

Przedmiot: chemia

Temat: Jak kwasy reagują z tlenkami?

Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum ogólnokształcące, technikum

Podstawa programowa:

Zakres podstawowy

VII. Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:

9) opisuje typowe właściwości chemiczne kwasów, w tym zachowanie wobec metali, tlenków metali, wodorotlenków i soli kwasów o mniejszej mocy; projektuje i przeprowadza odpowiednie doświadczenia; pisze odpowiednie równania reakcji.

Zakres rozszerzony

VII. Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:

9) opisuje typowe właściwości chemiczne kwasów, w tym zachowanie wobec metali, tlenków metali, wodorotlenków i soli kwasów o mniejszej mocy; projektuje i przeprowadza odpowiednie doświadczenia; pisze odpowiednie równania reakcji.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

  • kompetencje cyfrowe;

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • analizuje zmiany charakteru chemicznego tlenków danego pierwiastka chemicznego w zależności od stopnia utlenienia atomów tego pierwiastka w tlenku;

  • wykonuje doświadczenie, w którym sprawdzi, jak kwasy reagują z tlenkami;

  • pisze i uzgadnia równania reakcji chemicznych kwasów z tlenkami.

Strategie nauczania:

  • asocjacyjna;

  • problemowa.

Metody i techniki nauczania:

  • dyskusja dydaktyczna;

  • metoda lekcji odwróconej;

  • wirtualne laboratorium;

  • analiza materiału źródłowego;

  • ćwiczenia uczniowskie;

  • eksperyment chemiczny;

  • termometr.

Formy pracy:

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z głośnikami, słuchawkami i z dostępem do Internetu;

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;

  • tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda;

  • rzutnik multimedialny.

Przebieg zajęć

Przed lekcją:

Metoda lekcji odwróconej. Uczniowie indywidualnie przeprowadzają w domu doświadczenie chemiczne „Badanie zachowania zardzewiałego gwoździa w obecności napoju typu cola (lub odrdzewiacza)” opisane w e‑materiale w sekcji „Przeczytaj” i uzupełniają dzienniczek wirtualny wpisując problem badawczy, hipotezę, opis doświadczenia, obserwacje i wnioski.

Faza wstępna:

  1. Zaciekawienie i dyskusja. Omówienie doświadczenia przeprowadzonego w domu – „Badanie zachowania zardzewiałego gwoździa w obecności napoju typu cola (lub odrdzewiacza)”.

  2. Rozpoznanie wiedzy wyjściowej uczniów. Uczniowie przypominają, jakie znają rodzaje tlenków.

  3. Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują na kartkach i gromadzą w portfolio.

  4. Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, jakie zostaną użyte w czasie lekcji.

Faza realizacyjna:

  1. Eksperyment chemiczny „Badanie reakcji wybranych tlenków z kwasami”. Nauczyciel dzieli losowo uczniów na grupy, rozdaje karty pracy, przydziela grupom odczynniki chemiczne:

  • grupa I – tlenek baru z kwasem siarkowym(VI);

  • grupa II – tlenek glinu z kwasem chlorowodorowym;

  • grupa III – tlenek krzemu(IV) z kwasem azotowym(V).

Uczniowie ustalają kolejne kroki wykonania eksperymentu, które akceptuje nauczyciel, zapisują pytanie badawcze i hipotezę. Podczas przeprowadzania eksperymentu obserwują zmiany, zapisują je w kartach pracy, zapisują równania reakcji chemicznych i wnioski. Po wyznaczonym czasie chętni uczniowie prezentują efekty pracy na forum klasy. Nauczyciel weryfikuje poprawność merytoryczną wypowiedzi.

  1. Nauczyciel proponuje uczniom pracę w parach z wirtualnym laboratorium. Zadaniem uczniów jest przeprowadzenie wirtualnych reakcji celem zbadania zachowania się wybranych tlenków wobec kwasów. Uczniowie uzupełniają dzienniczek wirtualny. Po zakończonej pracy chętni uczniowie prezentują efekty swojej pracy, a pozostali uczniowie i nauczyciel weryfikują poprawność merytoryczną.

  2. Ćwiczenia w zapisywaniu równań reakcji chemicznych tlenków z kwasami – nauczyciel podaje różne przykłady, a uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują równania.

  3. Uczniowie pracują w parach z częścią „Sprawdź się”. Wykonują zadania. Nauczyciel może wyświetlić treść poleceń na tablicy multimedialnej. Po każdym przeczytanym poleceniu daje uczniom określony czas na zastanowienie się, a następnie chętny uczeń z danej pary udziela odpowiedzi/prezentuje rozwiązanie na tablicy. Pozostali uczniowie ustosunkowują się do niej, proponując ewentualnie swoje pomysły. Nauczyciel, w razie potrzeby, koryguje odpowiedzi, dopowiada istotne kwestie, udziela uczniom informacji zwrotnej. Ćwiczenia, których uczniowie nie zdążą wykonać podczas lekcji, mogą być zlecone do wykonania w ramach pracy domowej.

Faza podsumowująca:

1. Na zakończenie nauczyciel stosuje narzędzie do oceny stopnia opanowania wiadomości i umiejętności z zastosowaniem termometru przez uczniów. Uczniowie na skali temperatury zaznaczają małymi kolorowymi samoprzylepnymi karteczkami, w jakim stopniu opanowali zagadnienia, które wynikają z zamierzonych do osiągnięcia celów lekcji. Jeżeli ze skali będzie wynikał niski poziom temperatury, uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób podnieść swój poziom posiadanej wiedzy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują zawarte w e‑materiale w sekcji „Sprawdź się” pozostałe ćwiczenia, których nie zdążyli wykonać na lekcji.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:

Wirtualne laboratorium uczniowie mogą wykorzystać podczas przygotowania się do lekcji lub na pracę kontrolną, a nieobecni na lekcji do uzupełnienia luk kompetencyjnych.

Materiały pomocnicze:

  1. Nauczyciel przygotowuje narzędzie do oceny stopnia opanowania wiadomości i umiejętności z zastosowaniem termometru przez uczniów oraz małe kolorowe samoprzylepne karteczki dla uczniów.

  2. Doświadczenie chemiczne – „Badanie reakcji wybranych tlenków z kwasami”.

  • Szkło i sprzęt laboratoryjny: statywy do probówek, pipety, probówki, łyżki laboratoryjne.

  • Odczynniki chemiczne: rozcieńczone kwasy: chlorowodorowy, azotowy(V), siarkowy(VI), tlenek baru, tlenek glinu, tlenek krzemu(IV).

  1. Karty charakterystyk substancji chemicznych.

  2. Karta pracy ucznia:

R92WljThwHZjP

Plik PDF o rozmiarze 180.97 KB w języku polskim