Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Glamping or Bushcraft? / Glamping czy bushcraft?

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, I.8, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.2, V.5, V.6, V.11, VI.3, VII.3, VII.5, VII.9, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu biwakowania, glampingubushcraftu.

  2. Uczeń potrafi wymienić wady i zalety różnych form spędzania czasu na łonie natury.

  3. Uczeń potrafi napisać rozprawkę, w której przedstawia stanowisko na temat prawa ludzi do dostępu do natury i do korzystania z niej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat biwakowania, glampingubushcraftu.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat różnych form spędzania czasu na łonie natury.

  3. Uczeń kształtuje preferencje dotyczące sposobów spędzania wolnego czasu.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zadaje pytanie: Is there anything that strikes you about the photo? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach wprowadzenia do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytanie, jakie są wady wakacji spędzonych pod namiotem? Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają pierwsze trzy akapity tekstu Family Camping Holidays Don’t Have to Be a Catastrophe Any More!, a następnie wymieniają wady wakacji spędzonych pod namiotem.

  3. Uczniowie czytają pozostałą część tekstu Family Camping Holidays Don’t Have to Be a Catastrophe Any More!, a następnie na forum klasy wskazują różnice między campingiemglampingiem.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). 

  5. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie chętne lub wskazane osoby relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

  6. Uczniowie wybierają słownictwo przydatne do opisu campinguglampingu na podstawie tekstu Family Camping Holidays Don’t Have to be a Catastrophe Any More!

  7. Uczniowie ponownie słuchają podcastu i wykonują Exercise 56 (Przeczytaj). Następnie wskazane osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  8. W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio nauczyciel wskazuje na zdjęcie na początku sekcji Plik audio i pyta się uczniów: Which of those pieces of equipment must you have in order to bushcraft? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 1 (Plik audio).

  9. Nauczyciel mówi: You’re going to listen to an interview about bushcrafting. Try to note down any words you don't understand. Następnie, po przesłuchaniu nagrania, uczniowie dzielą się listami i próbują wspólnie ustalić znaczenie poszczególnych wyrazów.

  10. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie, w oparciu o wysłuchany wywiad, Exercise 2 (Plik audio).

  11. Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise34 (Plik audio). Chętne osoby relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób uczniowie mogą wykonywać ćwiczenia z zakresu słowotwórstwa (np. ustalając, jaką częścią mowy jest brakujący wyraz).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Nauczyciel podkreśla, jak istotne w nauce języka jest zapamiętywanie zwrotów i wyrażeń (np. sacrifice the comfort, be in the wild, fire‑lightning itp.) oraz unikanie zbyt dosłownego tłumaczenia (np. spędzać czas na łonie natury – be in the wild).

  3. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–36 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): In Norway people enjoy the “right to roam”, because nature is considered to be all people’s heritage. Do you agree that people in your country also should have equal and unrestricted access to nature? Write your essay in 200–250 words.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, słuchając audio z e‑materiału, przygotowują mapę pojęć, w której uwzględniają kluczowe informacje i słownictwo dotyczące uprawiania bushcraftu (minimum 12 wyrazów). Na kolejnej lekcji dobierają się w pary i prezentują mapy partnerom.