Dla nauczyciela
Autora e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Nurture or Nature? / Wychowanie czy natura?
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, II.3, II.5, III.4, III.5, V.1, V.2, V.6, V.11, V.12, VII.3, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XI, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu rozwoju cech osobowych człowieka.
Uczeń opisuje czynniki wpływające na rozwój osobowości.
Uczeń wyraża i uzasadnia swoje zdanie na temat mechanizmów kształtujących osobowość i umiejętności ludzkie.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat psychologicznego rozwoju człowieka.
Uczeń rozwija świadomość mechanizmów kształtujących osobowość.
Uczeń kształtuje świadomość własnych możliwości, umiejętności i talentów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wyrażają na forum klasy opinie na temat cytatów z Exercise 1 (Przeczytaj). Wyjaśniają, jak rozumieją cytat, a następnie przedstawiają i uzasadniają swoją opinię o nim.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Nature vs. Nurture i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na fragmenty tekstu.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj): Do you see any of your personality traits as clearly taken after your parents? If so, what are they and which parent do you think you inherited them from? Or are there any of your characteristics that you think have been shaped by your life experiences, and not genetics? What are they?
Po zakończeniu dyskusji reprezentanci grup relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem na forum klasy, po czym, również na forum klasy, wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Uzasadniają odpowiedzi.
Uczniowie ponownie oglądają katalog i wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach i ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Katalog interaktywny): Which factor influencing our development is, in your opinion, more significant: nature or nurture? Answer the question referring to both physical appearance and personality. Chętne osoby relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się). W swojej wypowiedzi pisemnej starają się zawrzeć zwroty i wyrażenia poznane podczas pracy z e‑materiałem. Chętne osoby prezentują swoje prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują dwa zadania z Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Wykorzystując słownictwo z katalogu interaktywnego, uczniowie tworzą mapę pojęć z co najmniej 10 słowami/wyrażeniami. Na przyszłej lekcji oprowadzają swoich partnerów z ławki po swoich mapach, tłumacząc klucz, wg którego kategoryzowali leksykę.