Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Jarosław Krakowski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Na czym polega związek między energią i masą dla cząstki w ruchu? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE (Inquiry‑Based Science Education - nauczanie/uczenie się przedmiotów przyrodniczych przez odkrywanie/dociekanie naukowe) |
Metody nauczania: | wykład problemowy, burza mózgów |
Formy zajęć: | praca zespołowa, praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | tablety do dyspozycji każdego ucznia, grafika porównująca zależność energii kinetycznej od prędkości dla wzoru klasycznego i relatywistycznego, zestawy zadań |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Pytanie nauczyciela:
| |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie wspólnie z nauczycielem przypominają uogólnioną postać II zasady dynamiki i wzór opisujący pęd relatywistyczny. | |
Faza podsumowująca: | |
W celu zweryfikowania zdobytej wiedzy, uczniowie rozwiązują zadania 1, 3, 6, 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
W celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości uczniowie rozwiązują zadania: 2, 4, 5, 7, 9, 10 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Film może być wykorzystany przy powtarzaniu wiadomości i innych lekcjach na temat Szczególnej Teorii Względności. |