Autorki e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Marketing and Brands / Marketing i marki

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.7, II.5, II.7, III.4, III.7, V.1, V.2, V.3, V.7, VII.3, VII.8, VIII.3, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych , technologii i inżynierii.

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu marketingu, strategii marketingowych i marek.

  2. Uczeń potrafi przeanalizować pod względem budowania marki przykłady powszechnie znanych marek.

  3. Uczeń potrafi wymienić typy produktów i usług, dla których tworzy się marki (przedmioty lub przedsięwzięcia rozrywkowe).

  4. Uczeń potrafi opisać zasadę marketingową 4P.

  5. Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić własny stosunek do idei marki.

  6. Uczeń potrafi zredagować opis kursu marketingu online.

  7. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym opisuje popularne instrumenty marketingowe i wpływ marketingu na tworzenie własnej marki.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ulubionych lub nielubianych marek.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat współczesnych strategii marketingowych, dzięki czemu może uczestniczyć w rynku z większą świadomością konsumencką.

  3. Uczeń ma możliwość refleksji nad własnymi zdolnościami i możliwościami w zakresie przedsiębiorczości.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you have favourite brands (of foods, fashion items, apps, TV programs? What are they? Why do you think you like them so much? How are they advertised? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację How do marketing specialists work? (Przeczytaj) i mówi: Look at this marketing team. How do marketing teams work? Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą.

  3. Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 1 (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Things to Know About Marketing i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je odpowiednimi fragmentami tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i pracując w parach, rozmawiają na tematy z Exercise 3 (Przeczytaj):

  • The 4Ps are four subsequent steps of a marketing strategy.

  • Promotion is based on advertising and is not associated with creating a profit.

  • Reputation of your brand is mostly dependent on marketing.

    Dzielą się odpowiedziami na forum zespołu klasowego.

  1. Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Rozmawiając w parach, uczniowie opisują, w jaki sposób, z perspektywy 4P, jest promowana jedna z ich ulubionych marek: How is your favourite brand marketed when it comes each of the four P’s? Uczniowie po zakończeniu rozmów dzielą się na forum klasy obserwacjami i opiniami.

  3. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną, nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację How does branding work? (Prezentacja multimedialna) i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie pod ilustracją: Do you know any brands that function without a name? How are they marketed? Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą lub tworzą hipotetyczne scenariusze strategii dla marek bez nazw. Następnie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie zapoznają się z treścią prezentacji multimedialnej i odpowiadają na pytania nauczyciela: Which piece of information did you find the most surprising and/or interesting? Po krótkiej rozmowie na forum klasy uczniowie łączą wyrażenia w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna) i odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  5. Uczniowie ponownie oglądają prezentację i na urządzeniach mobilnych uzupełniają tekst w  Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują kolejne zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i rozmawiają, odpowiadając na pytania z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna):

  • Which types of brands do you encounter in your everyday life? Give examples.

  • Do you think you could create your personal brand? Why? / Why not?

  • What do you think about celebrity endorsement for luxury brands?

Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup podsumowują opinie.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You write a blog for young people on economic issues. Recently you got an award for “the most promising new brand”. Add a new entry (100‑150 words) and:

explain why this brand is important to you;

write which instruments of marketing you use in your marketing strategy;

describe how marketing has helped you strengthen your personal brand;

offer help to readers who are thinking of creating their own brand.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując treść prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie wybierają trzy z dziewięciu rodzajów marek przedstawionych w prezentacji, podają przykłady, a następnie wyjaśniają, dlaczego te marki do nich przemawiają. Na kolejnej lekcji uczniowie w parach dzielą się przygotowanymi informacjami. Następnie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.