Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A Christmas Carol / Opowieść Wigilijna

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.9, III.5, III.6, V.6, V.12, V.13, VII.2, VII.15, VIII.2, VIII.3, VIII.5, VIII.6, IX.1, IX.2, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo użyte w Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa.

  2. Uczeń umie opisać rolę bohaterów z Opowieści wigilijnej w procesie przemiany postawy głównego bohatera Ebenezera Scrooge'a.

  3. Uczeń potrafi zredagować artykuł do sekcji literackiej gazetki szkolnej, w którym streszcza Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa i wyraża opinię na temat zasadności odkupienia win przez Ebenezera Scrooge'a.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat bohaterów Opowieści wigilijnej.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat Opowieści wigilijnej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (katalog interaktywny, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające Charlesa Dickensa i prosi o wykonanie Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie wyjaśniają, jak rozumieją poszczególne cytaty.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Who is Who in Christmas Carol? i podanie najważniejszych informacji dotyczących Opowieści wigilijnej.

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy, bazując na informacjach zawartych w tekście, podają dodatkowe informacje na temat każdego bohatera.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Dodatkowo mogą sprawdzić w słownikach internetowych, w jakich kontekstach pojawiają się wyrażenia z zadania.

  6. Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym, a następnie wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny).

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy je uzasadniają, odwołując się do treści katalogu.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny).

  9. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Katalog interaktywny). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie, w parach lub w formie ogólnoklasowej dyskusji.

Faza podsumowująca:

Uczniowie ustnie odpowiadają na pytanie nauczyciela: Do you consider Christmas Carol worth reading?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): “Christmas Carol” by Charles Dickens remains one of the most eagerly read novels. Write an article for the literary section of the school newspaper where you briefly describe the plot and express your opinion about whether Scrooge is a figure that deserves to receive full redemption. Your article should be 200–250 words long.

Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując treść z katalogu interaktywnego z e‑materiału, uczniowie przygotowują dwuminutową wypowiedź na temat: Dickens as a universal writer. W wypowiedzi uwzględniają problematykę, którą Dickens poruszał w swoich dziełach (bieda, zła sytuacja dzieci, niesprawiedliwość społeczna itd.) i wartości, do których odwołuje się pisarz (wybór i jego konsekwencje, chciwość/hojność itd). Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują wypowiedzi.