Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak prawidłowo konstruować wykresy? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | nauczanie przez dociekanie IBSE |
Metody nauczania: | wykład informacyjny, dyskusja |
Formy zajęć: | praca indywidualna i wspólna |
Środki dydaktyczne: | wyniki pomiarów wykonanych wcześniej na lekcjach fizyki; tablica interaktywna umożliwiająca zarówno kreślenie ręczne, jak i pracę z komputerem; komputer, tablety do pracy indywidualnej |
Materiały pomocnicze: | dostęp do materiałów z Internetu |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie nauczyciela według treści zawartej w części „Czy to nie ciekawe?” E‑materiału. Dyskusja, na temat ciekawych możliwości zastosowania wykresów w celach zobrazowania zależności dwu i trójwymiarowych. Propozycje ze strony uczniów ilustracji na wykresach pomiarów pochodzących z różnych doświadczeń fizycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które można przeprowadzić na lekcji fizyki w szkole. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie zapoznają się z grafiką interaktywną. Nauczyciel wybiera zestaw danych pomiarowych do zaprezentowania ich w formie wykresu. Wskazane jest, by te dane pochodziły z pomiarów, które zostały wykonane przez uczniów na poprzedniej (lub jednej z wcześniejszych) lekcji. Uczniowie, podczas wspólnej dyskusji, ustalają: dobór skal na osiach, działek, podpisów osi, postaci punktów pomiarowych, zaznaczenia niepewności itd. Jeden, wybrany przez nauczyciela, uczeń wykonuje odręczny wykres na tablicy interaktywnej. Jeśli to możliwe, wskazane jest, by uczniowie powtórzyli wykonanie wykresu przy użyciu dowolnego arkusza kalkulacyjnego. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie wspólnie z nauczycielem podsumowują wiedzę praktyczną na temat konstruowania wykresów i powtarzają zasady podane w Multimedium. Poprzez analizę wypowiedzi uczniów nauczyciel określa, w jakim stopniu osiągnięte zostały wyznaczone cele. | |
Praca domowa: | |
Praca indywidualna: przedstawienie przez ucznia wyników pomiarów (prawdziwych lub fikcyjnych) w postaci wykresu wykonanego ręcznie lub komputerowo. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium może służyć pomocą podczas różnych lekcji, podczas których uczniowie wykonują doświadczenia i pomiary. |