Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Once Upon a Time in Kiev… / Dawno, dawno temu w Kijowie…
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.13, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń poznaje ukraińską legendę.
Uczeń nazywa główne postaci występujące w tej legendzie.
Uczeń opisuje wybranych bohaterów.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca wiedzę na temat różnych tekstów kultury.
Uczeń rozwija umiejętność pracy w parze.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (inscenizacja, zabawy ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę i rekwizyty, np. papierowe korony, kolorowe chusty, maski smoka.
W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów, żeby usiedli w kręgu, a następnie rzuca piłeczkę do wybranej osoby i prosi ją, żeby podała skojarzenie z dowolną baśnią/ legendą, może to być np. tytuł, postać, przedmiot. Mówi: What comes to your mind when I say: fairy tale/legend? Any words, names, objects?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje na ilustracje i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem.
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza historyjkę. Zadaniem dzieci jest klaśnięcie, za każdym razem, gdy usłyszą słowo opisujące bohaterów legendy.
Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych przeciągają nazwy na obrazek w Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie ochotnicy nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj) i odczytuje zdania. Uczniowie głosują, czy zdania są fałszywe, czy prawdziwe. Jeśli uważają zdanie za prawdziwe, kierują kciuki w górę i mówią: Yes, it’s true. Jeśli uznają je za fałszywe, kierują kciuki w dół i mówią: No, it’s false. Nauczyciel lub ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wspólnie odczytują podpisy pod obrazkami w Exercise 1 (Animacja). Następnie, na urządzeniach mobilnych wpisują słowa w luki. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Dzieci oglądają animację na tablicy. Następnie ochotnicy odczytują na głos wyrażenia z Exercise 2 (Animacja), a reszta klasy podnosi odpowiednio: prawą rękę - jeśli wrażenie opisuje obrazek z prawej strony lub lewą rękę - jeśli wyrażenie pasuje do ilustracji z lewej strony.
Uczniowie odczytują zdania z Exercise 3 (Animacja), po czym nauczyciel jeszcze raz odtwarza animację, a uczniowie na urządzeniach mobilnych porządkują kolejność zdań.
9. Uczniowie pracują w parach. Używając zdań z Exercise 3 (Animacja), każde dziecko stara się opowiedzieć drugiemu historię smoka i dzielnego Kyrylo.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach rysują komiks z historią z legendy. Komiks składa się z 5 ilustracji – każda odpowiada jednemu zdaniu z ćwiczenia Exercise 2 (Animacja). Każdy komiks powinien rozpoczynać narrację od Unce upon a time… Z prac powstaje wystawa klasowa.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Miękka piłeczka i rekwizyty, np. papierowe korony, kolorowe chusty do przedstawienia.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły sześcioosobowe: narrator, książę, księżniczka, smok, Kyrylo, gołąb. Każdy zespół naradza się nad sposobem przedstawienia historii smoka i Kyrylo. Wybierają rekwizyty i przedstawiają inscenizację na forum klasy.