Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Tomasz Wiśniewski
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Slow Food – a Revolution or Back to Basics? / Slow Food – rewolucja czy powrót do korzeni?
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treść nauczania – cele szczegółowe: I.1, I.6, I.9, I.13, I.14, II.2, II.5, II.7, III.1, III.4, III.7, V.2, V.6, V.8, V.11, V.12, IX.1, X.2, X, XIII
Poziom nauczania: - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z ruchem Slow Food, projektami jego członków oraz żywieniem sprzyjającym naturze i naszej planecie.
Uczeń wyraża opinię na temat współczesnych trendów w żywieniu i problemów, jakie generują dla naszej planety.
Uczeń potrafi nakreślić problemy spowodowane procesami industrializacji i globalizacji żywności oraz umie zaprezentować skuteczne metody wspomagające ich rozwiązanie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ruchu Slow Food oraz żywienia sprzyjającego naturze i naszej planecie.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat współczesnych trendów w żywieniu i problemów, jakie generują dla naszej planety.
Uczeń rozwija wiedzę na temat problemów związanych z industrializacją i globalizacją jedzenia oraz metod wspomagających ich rozwiązanie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What does the concept of slow food refer to? Do you prefer to have a quick bite or slowly savour your meal? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu Slow Food – a Revolution or Back to Basics?, a następnie odpowiadają na pytanie nauczyciela: Can you tell me as much as possible about what the paragraph says about slow food?
Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych: uczeń A zapoznaje się z fragmentem tekstu Preservation of Knowledge, uczeń B czyta fragment Education, a uczeń C czyta część tekstu Structure. Uczniowie w grupach wymieniają się informacjami, które przeczytali we fragmentach tekstu. Nauczyciel pyta, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek. Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie indywidualnie czytają pozostałe dwa fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętni prezentują odpowiedzi i uzasadniają je na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie, korzystając z poznanych wyrazów, układają zdania związane z tematyką lekcji.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Najpierw przygotowują do każdego pytania listę potrzebnego słownictwa (odwołując się do wcześniejszych etapów lekcji), a następnie w parach odpowiadają na pytania 1 i 2. Po czym tworzą nowe pary i odpowiadają na pytania 3 i 4. Na zakończenie chętni uczniowie dzielą się na forum klasy odpowiedziami kolegów/koleżanek.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2, 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę, po czym chętni uczniowie streszczają w kilku zdaniach najważniejsze informacje z dialogu w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Dyskutują w parach lub na forum klasy, wykorzystując przygotowane wcześniej słownictwo.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Najpierw przygotowują słownictwo związane z zadaniem, a następnie tworzą opis wizyty w fabryce. Prezentują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie wykonują Exercise 1–4 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): After a discussion in class, your teacher asked you to write an essay about the Slow Food movement and how it can help people and the planet. Your essay should have 200‑250 words.
Materiały pomocnicze: prezentacja multimedialna z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, bazując na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują mapę pojęć uwzględniającą kluczowe słownictwo z każdego fragmentu prezentacji. Na kolejnej lekcji uczniowie rozmawiają w parach i posiłkując się mapami, streszczają treść prezentacji.