Autorki e‑materiału: Anna Faszcza

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Suffragettes / Sufrażystki

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.1, I.14, III.1, III.4, V.1, V.3, V.5, V.6, V.12, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.1, X, XII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie 6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu sposobów zdobywania przez kobiety w XIX i XX wieku praw do głosowania.

  2. Uczeń opisuje działania sufrażystek.

  3. Uczeń wskazuje i uzasadnia, która z opisanych aktywistek wywarła na nim szczególne wrażenie. 4. Uczeń umie zredagować wpis na blog szkolny, w którym opisuje działania kobiet dążących do zdobycia praw wyborczych i wskazuje wartości, o które warto walczyć.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z prawami kobiet.

  2. Uczeń poszerza wiedzę z zakresu historii praw kobiet do głosowania. 3. Uczeń rozwija świadomość przemian kulturowych i obyczajowych na przestrzeni wieków.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej) 3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe) 8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego 4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna 4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

  2. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające pomnik sufrażystek (Przeczytaj) i pyta: What does the picture show? Do you think the phrase „courage calls to courage everywhere” is still true nowadays? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Deeds Not Words! i wybierają tytuły dla poszczególnych akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na przeczytaną treść.

  2. Uczniowie dokładnie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści testu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) indywidualnie. Następnie wskazane osoby prezentują swoje prace na forum klasy.

  4. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Wskazana osoba przyporządkowuje zdjęcia do obrazów przy tablicy interaktywnej.

  5. Uczniowie zapoznają się z ilustracją na forum klasy i wykonują Exercise 2 i 3 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

  6. Uczniowie rozmawiają w grupach trzy-, czteroosobowych i ustnie wypełniają polecenie z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna), odpowiadając na pytanie: Which activist, among the ones mentioned in the illustration, amazed you the most? Uczniowie prezentują opinie w grupach, a następnie przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

  2. Uczniowie wykonują ustnie w grupach Exercise 7 (Sprawdź się). Robią notatki z wypowiedzi kolegów i koleżanek. Następnie wspólnie je podsumowują, a reprezentanci grup relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Na kolejnej lekcji praca domowa jest sprawdzana na forum klasy, a prace pisemne są zbierane do oceny indywidualnej.

  2. Uczniowie realizują Exercise 1–46 (Sprawdź się).

  3. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

    You are planning to write a blog entry about the women’s fight for universal suffrage for the school blog. In your blog post:

    - describe who suffragettes were;

    - give an example of your favourite suffragette and mention a few facts from her life;

    - explain why you admire her;

    - express your opinion about the importance of universal suffrage.

    Your entry should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w parach. Wykorzystując słownictwo i zawarte na ilustracji, uczniowie odgrywają scenkę wywiadu, w którym jedna osoba jest dziennikarzem/dziennikarką a druga historykiem/historyczką odpowiadającą na pytania na temat słynnych sufrażystek. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Przed rozpoczęciem rozmowy każdy uczeń przygotowuje pytania, jakie postawi koledze/koleżance w trakcie wywiadu.