Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Caravanning Holidays / Wakacje na czterech kółkach
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.5, I.8, II.1, II.2, II.3, II.5, III.1, III.4, III.5, III.6, III.7, V.1, V.3, V.3, V.5, V.6, VII.4, X, XII, XIII
Poziom kształcenia: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje w różnych kontekstach i związkach frazeologicznych słownictwo związane z podróżowaniem i pojazdami kempingowymi.
Uczeń przedstawia i uzasadnia własną opinię na temat tego, jakie pojazdy kempingowe uważa za atrakcyjne.
Uczeń przedstawia wady i zalety spędzania wakacji w pojeździe kempingowym.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat podróżowania pojazdami kempingowymi.
Uczeń rozwija wiedzę na temat form spędzania wakacji z wykorzystaniem pojazdów kempingowych.
Uczeń kształtuje postawę otwartości na różne formy spędzania wakacji oraz na podróżowanie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach, na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
What is your favourite way of spending holiday?
Have you ever stayed in a camping trailer or a campervan?
What was it like?/Would you like to? Why? Why not?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Houses on Wheels i wybierają odpowiedź w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): Would you like to spend holidays in a campervan or a trailer? Answer the question considering:
the comfort of the vehicle;
its travelling speed;
skills needed to use it.
Na forum klasy reprezentanci grup relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Informacje z ćwiczenia mogą zostać wykorzystane jako podstawa do ogólnoklasowej dyskusji.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z filmem i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Podają je na forum klasy i nanoszą na tablicę multimedialną. Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na treść filmu.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.
Uczniowie pracują w parach i odpowiadają ustnie na pytania z Exercise 4 (Film).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 oraz 2 (Sprawdź się). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Camping holidays are becoming more and more popular these days. Write an essay to express your opinion on camping holidays, referring to:
the advantages of spending holidays in a camping vehicle;
the disadvantages of such a way of spending holidays.
Uczniowie mogą zostać poproszeni, aby w parach wyszukali informacje na temat ofert wynajmu kamperów w Polsce, a następnie porównali i zaprezentowali je w klasie na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Wykorzystując informacje i słownictwo z nagrania w sekcji Film, tworzą ulotkę firmy wynajmującej pojazdy kempingowe. Reklamują w niej zalety wakacji w kamperze. Ulotka powinna zawierać minimum 5 punktów. Chętni prezentują ulotki na forum klasy.