Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Boarding Schools – Do They Still Exist? / Szkoły z internatem – czy nadal istnieją?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, I.14, II.4, III.2, III.3, III.4, V.3, V.6, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące rodzajów szkół.
Uczeń umie zredagować wpis na blog i na forum szkolne na temat szkół z internatem.
Uczeń, odwołując się do swojego udziału w dniu otwartym, potrafi przeanalizować i pogrupować zalety i wady szkoły z internatem.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym uzasadnia opinię na temat uczęszczania do szkoły z internatem.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z rodzajami szkół, w tym szkół z internatem.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat szkół z internatem – ich wad i zalet.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające szkołę z internatem (Przeczytaj) i pyta: What comes to your mind as you look at this photo? Uczniowie dzielą się skojarzeniami i wrażeniami na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Living and Studying at a Boarding School. Następnie w parach przygotowują odpowiedź na pytanie: Why do you think boarding schools are popular in some societies and cultures? Uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy.
Uczniowie pracują w dwóch grupach. Grupa A zapoznaje sią z drugim i trzecim akapitem tekstu, grupa B czyta dwa ostatnie fragmenty. Uczniowie sprawdzają w słowniku niezrozumiałe wyrażenia i ustalają, które informacje z przeczytanych akapitów powinny znać osoby drugiej grupy. Następnie uczniowie pracują w parach (uczeń A i uczeń B) i relacjonują sobie nawzajem kluczowe informacje z fragmentów, które przeczytali. Na koniec nauczyciel pyta uczniów, czego nowego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek, co ich zaskoczyło.
Uczniowie czytają cały tekst Living and Studying at a Boarding School i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Alternatywnie: Uczniowie wykonują to zadanie w parach lub na forum klasy, omawiając poszczególne aspekty polecenia. Przed przystąpieniem do zadania uczniowie wyszukują w tekście Living and Studying at a Boarding School odpowiednie słownictwo.
Uczniowie, pracując w grupach trzyosobowych, przygotowują na podstawie tekstu mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe informacje dotyczące szkół z internatem oraz adekwatne słownictwo.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium nauczyciel wyświetla zdjęcie What do students think of their boarding schools? i prosi o przewidzenie, jakie opinie na temat szkół z internatem mogą mieć ich uczniowie. Uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy. Nastepnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Audio). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania i realizują Exercise 2 (Audio). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do nagrania.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie realizują Exercise 5 (Audio). Porównują odpowiedzi w parach. Wybrane osoby relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie w formie dyskusji w parach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w formie dyskusji w grupach lub na forum klasy odpowiadają na pytanie w Exercise 8 (Sprawdź się): What is your opinion on boarding schools?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You have learned about boarding schools in the UK and consider the option of enrolling in one of them. Write an email to a friend from England about whether you would like to study at a boarding school or not, and why. In your email:
explain your view on being away from family while staying at a boarding school;
elaborate on what you think about some of the customs referring to boarding schools;
demonstrate your point of view on some criticism towards boarding schools in reference to elitism.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie uzupełniają mapy pojęć przygotowane na wcześniejszym etapie lekcji. Na kolejnych zajęciach porównują mapy w parach lub grupach. Alternatywnie: Uczniowie przygotowują prezentację (np. w formacie pptx), w której uwzględniają kluczowe informacje dotyczące innej wybranej przez siebie szkoły z internatem i zamieszczają jej zdjęcia.