Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Na czym polega zjawisko rozszerzalności cieplnej ciał stałych? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne: Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | wykład informacyjny, pokaz multimedialny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w parach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: „Na czym polega zjawisko rozszerzalności objętościowej cieczy?”, „Na czym polega zjawisko rozszerzalności objętościowej gazów?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji zgodnie z treścią w części pierwszej „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel w krótkim wykładzie opowiada o mikroskopowej budowie ciał stałych i tłumaczy przyczyny zjawiska rozszerzalności cieplnej. Uczniowie oglądają animację 3D. Następnie nauczyciel zachęca uczniów, aby zgłaszali pomysły, od czego zależy przyrost długości ciała przy wzroście temperatury i wspólnie z uczniami konstruuje wzór na deltal. Podaje definicję współczynnika rozszerzalności liniowej i jej jednostkę. Tłumaczy, czym są ciała izotropowe i anizotropowe. Wprowadza pojęcie współczynnika rozszerzalności objętościowej. Uczniowie zgłaszają przykłady, gdzie rozszerzalność cieplna może wyrządzić szkody i analizują każdy przykład, aby znaleźć sposób przeciwdziałania szkodom. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie w parach dyskutują na rozwiązaniem zadań 3 i 4 z zestawu ćwiczeń, a następnie cała klasa dyskutuje ich wyniki. | |
Praca domowa: | |
Zadania z zestawu ćwiczeń 1‑2 i 5‑6 obowiązkowo. Dla chętnych uczniów jedno z pozostałych zadań do wyboru. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Animacja może być wykorzystana przez uczniów po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału. |