Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Przemysław Michalski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Fizyka jazdy na nartach |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia kształcenia wyprzedzającego |
Metody nauczania: | pokaz multimedialny |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | projektor, ekran, komputer z oprogramowaniem do prezentacji |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Lekcję można zrealizować bezpośrednio po realizacji zagadnienia ruchu ciała na równi pochyłej, gdzie obecna była siła tarcia. Pod koniec takiej lekcji, nauczyciel wzbudza ciekawość uczniów przez zadanie dodatkowych pytań, np.:
Nauczyciel prosi chętnych uczniów o opracowanie (w grupach) odpowiedzi na postawione pytania w formie prezentacji multimedialnych, które uczniowie będą wygłaszać na następnej lekcji (której dotyczy ten konspekt). W przypadku lekcji powiązanej z tym e‑materiałem, zalecany temat prezentacji to siła oporu działająca na narciarza (aerodynamiczna, wymieniona w zadaniach 7‑9, oraz tarcia). Nauczyciel prosi uczniów o przesłanie prezentacji przed wystąpieniem, celem ich sprawdzenia i weryfikacji poprawności. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie wyszukują niezbędne informacje w książkach i internecie (dużo źródeł po wpisaniu hasła „fizyka nart”, artykuły, skany książek, dotyczące nie tylko siły oporu). W przypadku realizacji zagadnienia siły oporu, prezentacja powinna zawierać jej definicję, opis współczynnika kształtu i jego wartości dla różnych „ułożeń” narciarza, przykładowe wartości współczynnika tarcia, związki (jakościowe) między wartością siły oporu powietrza a przyspieszeniem narciarza. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela rozwiązują przykładowe zagadnienia dotyczące siły oporu aerodynamicznego, np. zadania 8 i 9 z e‑materiału. | |
Praca domowa: | |
Dla zainteresowanych: lektura książek dotyczących fizyki nart. Przygotowanie prezentacji dotyczących innych zagadnień jazdy na nartach lub fizyki w innej, wybranej dziedzinie sportu. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium można zlecić uczniom do samodzielnej analizy zagadnienia ruchu z tarciem, lub wykorzystać je podczas lekcji dotyczącej ruchu z tarciem na równi pochyłej lub wpływu kąta nachylenia na wartości działających sił. |