Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Endurance Sports / Sporty wytrzymałościowe

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.5, III.4, V.6, V.8, VIII.2, X

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu sportowych zawodów wytrzymałościowych.

  2. Uczeń opisuje konkurencje sportowe wymagające znacznego wysiłku fizycznego.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym zachęca do wzięcia udziału w lokalnych zawodach wytrzymałościowych, na które sam się zapisał.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija zainteresowanie sportami wytrzymałościowymi.

  2. Uczeń poszerza wiedzę z zakresu sportowych konkurencji wytrzymałościowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. podejście humanistyczne

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o spojrzenie na ilustrację Are you up for a test of your endurance? na początku sekcji Przeczytaj i pyta uczniów: What is endurance? Which sports are endurance sports? Następnie pyta także, co wiedzą na temat triatlonu i zawodów typu Ultraman lub Ironman:

  • What do you know about triathlon?

  • What do you know about Ultraman or Ironman competitions?

  • What comes to your mind when you hear the phrase 'endurance competition'?

    Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie w parach lub na forum klasy mogą odpowiedzieć na pytanie: Which quotation do you find the most inspiring and motivating? Why?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Endurance Competitions i odpowiadają na forum klasy na pytania nauczyciela:

  • What is endurance running hypothesis?

  • What is the philosophy behind endurance competitions nowadays?

  1. Uczniowie pracują w dwóch grupach. Zespół A zapoznaje się z fragmentem tekstu Ultraman, natomiast zespół B czyta fragment Ironman. W swoich grupach uczniowie omawiają najważniejsze informacje z przeczytanych fragmentów. Następnie pracują w parach (uczeń z grupy A z uczniem z grupy B) i streszczają sobie przeczytane fragmenty. Nauczyciel na forum klasy pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek. Dodatkowo może poprosić o podanie kilku podobieństw/różnic między omówionymi w tekście zawodami.

  2. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Uczniowie mogą także wykonać zadanie ustnie w parach.

  5. W ramach wprowadzenia do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Wskazani uczniowie starają się ułożyć zdania z wyrażeniami.

  6. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć, a następnie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel może poprosić o ponowne wysłuchanie nagrań do mapy pojęć, zrobienie notatek, a następnie podanie z pamięci dodatkowych informacji na temat poszczególnych zawodów. Uczniowie mogą omówić zadanie w parach, a następnie zebrać informacje na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Mapa pojęć). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Uczniowie mogą także wykonać zadanie ustnie w parach lub małych grupach, a następnie na forum klasy zaprezentować wnioski.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach tworzą ulotkę reklamową zgodnie z poleceniem: Create an advert of a local endurance competition organised in your area. Write three sentences in reference to the requirements, the venue and organisation, and the equipment to complete the text. Po zakończeniu pracy prezentują ulotki na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Endurance competitions have a lot of advantages and are a popular type of sporting event. Write an email to a friend to encourage them to participate in an endurance competition that you have signed up for. In your email:

  • inform about the venue and time of the competition and the way in which they will be organised;

  • write how you were encouraged to participate and by whom;

  • explain the rules of organisation of the competition;

  • express your hopes for the future related to that sport.

Your answer should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując mapę pojęć z e‑materiału, przygotowują dwuminutową wypowiedź, w której omawiają wszystkie lub wybrane wyścigi wytrzymałościowe przedstawione w mapie pojęć. Wypowiedź powinna mieć poprawną konstrukcję (wstęp, rozwinięcie, podsumowanie) oraz być spójna i logiczna (wyrażenia łączące). Na kolejnej lekcji wyznaczone przez nauczyciela osoby prezentują wypowiedzi na forum klasy. Po wysłuchaniu prezentacji danego ucznia pozostali zadają mu pytania dotyczące treści (proszą o pogłębienie danej kwestii, wyrażenie opinii na temat tego typu zawodów, ocenę atrakcyjności wyścigów przedstawionych w e‑materiale itd.).