Dla nauczyciela
VII. Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak definiuje się moment siły? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony Treści nauczania – wymagania szczegółowe I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechaniki bryły sztywnej. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metody nauczania: | eksperymentalno‑obserwacyjna |
Formy zajęć: | praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | Komputer z dostępem do Internetu i projektorem multimedialnym, siłomierz. |
Materiały pomocnicze: | - śruba i nakrętka, |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na poprzedniej lekcji nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie z domu zestawów narzędzi – kluczy płaskich i francuskich. Nauczyciel prosi dwóch ochotników o przeprowadzenie eksperymentu. Jeden uczeń trzyma nieruchomo śrubę z nakrętką, a drugi uczeń chwyta nakrętkę kluczem, do którego przymocowany jest siłomierz. Uczniowie odczytują wartość siły jaką działają, ustawiając siłomierz pod różnymi kątami i przyczepiając go w różnych punktach klucza, sprawdzając przy jakiej kombinacji parametrów nakrętka zaczyna się kręcić. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel notuje na tablicy ich wyniki, dla każdej próby zapisując wartości w trzech kolumnach: r, F, alfa. Nauczyciel podaje definicję momentu siły jako iloczynu wektorowego . Nauczyciel prosi kolejnych uczniów o obliczenie na tablicy dla każdej pozycji w tabeli, jaki był moment siły przy kolejnych próbach. Nauczyciel wspólnie z uczniami sprawdza otrzymane wielkości. Na zakończenie nauczyciel podsumowuje otrzymane wyniki. | |
Faza podsumowująca: | |
Dla podsumowania wiadomości nauczyciel prezentuje uczniom grafikę interaktywną, traktującą oddzielnie o zmianie poszczególnych parametrów iloczynu wektorowego. Na zakończenie prosi uczniów o rozwiązanie zadania 4 z niniejszego e‑materiału. | |
Praca domowa: | |
Wykonać zadania 1‑3 i 5‑8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Można rozpocząć od zaprezentowania grafiki i potwierdzić eksperymentalnie przedstawione tam zależności. |