Pokaż ćwiczenia:
R1P7ruBBM3tkr1
Ćwiczenie 1
Podaj wzór na wartość momentu siły.
RhgnB07bZ42tc1
Ćwiczenie 2
Jeśli przykręcamy kluczem płaskim śrubę, to pod jakim kątem należy przyłożyć do niego siłę, aby moment siły, który do niej przyłożymy, był największy? Możliwe odpowiedzi: 1. To nie zależy od kąta, 2. Prostopadle, 3. Równolegle, 4. Pod kątem 45 stopni
2
Ćwiczenie 3

Na budowie używa się bardzo dużych kluczy do dokręcania śrub podtrzymujących konstrukcje stalowe. Przykładowy klucz ma długość l = 2 m. Klucz objął śrubę, pracownik budowy ustawił go równolegle do podłoża, po czym zawiesił na końcu swój ciężar m = 80 kg. Jaki był moment siły działający na śrubę? Odpowiedź podaj w kiloniutonometrach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

RHlxJNY2zHOBn2
Odp.: Tu uzupełnij kNm
3
Ćwiczenie 4

Przyjrzyj się poniższemu rysunkowi, zwracając szczególną uwagę na wykres. Momentem prostującym nazywamy moment siły, który sprawia, że łódka po odchyleniu od pionu wraca do położenia równowagi. Które zdanie jest prawdziwe?

RCapHFu75h5qy3
[Źródło: "Teoria Żeglowania", Piotr Wojciechowski]
R1IIwqokym4e53
Możliwe odpowiedzi: 1. Wartość momentu prostującego zmienia się wraz z kątem wychylenia łodzi., 2. Im większy przechył, tym większa wartość momentu prostującego, aż do wywrotki., 3. Ciężej łódkę postawić po przewróceniu na bok, niż ją wywrócić, bo moment prostujący ma wtedy ujemną wartość., 4. Jacht ma największą stateczność dla wychylenia około 80 stopni, ponieważ wtedy wartość momentu prostującego jest maksymalna.
RSWqFQ71epQfm
Ćwiczenie 4
Jachty morskie posiadają balast umieszczony nisko pod dnem łodzi. Umożliwia to budowa dna jachtu. Gdy patrzymy od tylu na przekrój poprzeczny jachtu, widzimy kształt zbliżony do wycinka koła z poziomą cięciwą u góry, ale od środkowej części dna wychodzi w dół długa pionowa wypustka, w której umieszcza się balast, na przykład ołowianą belkę. Środek ciężkości jachtu, czyli punkt przyłożenia siły ciężkości znajduje się więc niżej niż w łodzi bez balastu. Na jacht działa też siła wyporu przyczepiona do punku środkowego części zanurzonej i skierowana pionowo do góry. Gdy jacht pływa w pozycji pionowej, siła ciężkości i siła wyporu działają wzdłuż jednej prostej, przy czym punkt przyłożenia siły ciężkości znajduje się pod punktem przyłożenia siły wyporu. Obie siły równoważą się. Gdy jacht przechyli się na prawo, punkt przyłożenia siły wyporu przesuwa się na prawo od punktu przyłożenia siły ciężkości i pojawia się moment pary sił ciężkości i wyporu. Uzupełnił zdania: Gdy jacht przechyli się na bok o niewielki kąt, moment pary sił ciężkości i wyporu spowoduje większy przechył / wyprostowanie jachtu.
Gdy jacht przechyli się na bok o kąt równy dziewięćdziesiąt stopni, moment pary sił ciężkości i wyporu spowoduje przewrócenie jachtu dnem do góry / wyprostowanie jachtu.
2
Ćwiczenie 5

Dwie osoby próbowały odkręcić przy pomocy klucza zaparzoną śrubę. Osoba A miała więcej siły, potrafiła przyłożyć do klucza siłę FA=200 N, ale miała krótki klucz, długości l = 15 cm. Osoba B była słabsza od osoby A i potrafiła przyłożyć do klucza wyłącznie siłę 50 N. Jaka musiałaby być długość klucza osoby B, aby była w stanie odkręcić śrubę tak efektywnie jak osoba A? Zakładamy, że obie osoby przykładają siłę prostopadle do klucza.

R1HGUQFCr6NUr2
Odp.: Tu uzupełnij cm
3
Ćwiczenie 6

Jaki może być maksymalny kąt przyłożenia siły F=20 N do klucza o długości r = 10 cm, jeśli maksymalny moment obrotowy, którym przykręcana jest śruba nie może przekroczyć M = 1 Nm?

R1V7vKvGwtIra3
Odp.: Tu uzupełnij °
3
Ćwiczenie 7

W jaki sposób można przyłożyć siłę FC, by wypadkowy moment sił był równy zero? Wartości sił podane na rysunku są równe. Punkty przyłożenia sił i punkt obrotu są równoodległe.

RNbVd1MqKxwds3
R1b50uaotyqm33
Możliwe odpowiedzi: 1. W punkcie A o takiej samej wartości i zwrocie, jak siła FA., 2. W punkcie A o takiej samej wartości i przeciwnym zwrocie, jak siła FA., 3. W punkcie B o takiej samej wartości i przeciwnym zwrocie, jak siła FB., 4. W punkcie O wzdłuż osi klucza.
2
Ćwiczenie 8

Dlaczego drzwi obrotowe łatwiej obrócić, gdy popycha się je z dala od osi obrotu?

RqgGUiW3cFj0V2
RjCg2ry8gAoc22
Możliwe odpowiedzi: 1. Bliżej osi jest mniej miejsca, żeby się zaprzeć i je porządnie pchnąć., 2. Pchając je z daleka od osi obrotu zwiększamy wartość momentu siły, którym na nie działamy., 3. To nie ma znaczenia, w którym miejscu się je pchnie., 4. To zależy od szczegółowej konstrukcji drzwi i tego jak jest zamocowana na osi obrotowej.