Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Christmas in Poland and in the USA / Święta Bożego Narodzenia w Polsce i w USA

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.9, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 8.2, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze świętami Bożego Narodzenia, m.in. wyrażenia Christmas tree, Christmas EveSanta Claus.

  2. Uczeń rozróżnia tradycje świąteczne w USA i w Polsce.

  3. Uczeń określa, kto przynosi prezenty świąteczne.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija ciekawość innych kultur i tradycji.

  2. Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces nauki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)

  3. strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prezentuje dzieciom skarpetę świąteczną (nawiązującą do zwyczaju Christmas stocking) udekorowaną motywami bożonarodzeniowymi i pyta: What holiday does this make you think of? When do we celebrate Christmas? Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi (ChristmasDecember). Następnie wyjmuje kolejno ze skarpety karty obrazkowe przedstawiające choinkę, renifera, elfy i dekoracje świąteczne i pyta: What is this? Jeżeli dzieci pamiętają nazwy, odpowiadają (nauczyciel może podpowiedzieć pierwszą literę), a jeżeli nie, nauczyciel głośno nazywa przedstawione elementy i prosi uczniów o powtórzenie.

  2. Następnie nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają, raz cicho, raz głośno.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyjaśnia, że tematem lekcji będą święta Bożego Narodzenia w Polsce i w USA, po czym odtwarza nagrania do każdej ilustracji (Przeczytaj). Uczniowie słuchają nagrania z historyjki (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Po każdym fragmencie nagrania nauczyciel wykorzystuje padające w nim pytania do zmobilizowania dzieci do aktywnej pracy z tekstem na tablicy. Zadaje pytania w ten sposób, aby uczniowie mogli odnieść się do własnych doświadczeń, np.: Who brings presents in the USA/Poland? Do you like Santa/presents?

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj) i pyta: What is this? Reindeer or elves? Dzieci odpowiadają, a następnie chętne osoby podchodzą do tablicy i zaznaczają prawidłową odpowiedź.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy choinkę z Exercise 2 (Sprawdź się). Odczytuje oba wyrazy opisujące rysunek, a uczniowie pracują na urządzeniach mobilnych i samodzielnie lub w parach zaznaczają prawidłowe odpowiedzi. Następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  4. Nauczyciel rozdaje uczniom wcześniej przygotowane zestawy 12 pustych kart memo, po czym uczniowie w parach przygotowują grę z wyrazami z Exercise 2 (Przeczytaj). Każda para kart zawiera albo ilustrację i wyraz, albo dwa razy ten sam wyraz, który powinien odróżniać się kolorem od innych wyrazów z kart. Po wykonaniu kart dzieci grają w memo w parach.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie stają obok ławek. Nauczyciel odczytuje kolejne zdania, a uczniowie poprzez swoje zachowanie wskazują, którego kraju dotyczy dane zdanie. Jeśli w ich opinii zdanie dotyczy Polski, robią pajacyki, a jeśli USA – kucają.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Audio ). Wskazuje flagi i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem. Następnie nauczyciel zamazuje na tablicy nazwy państw i zaprasza ochotników, którzy wskazują kolegom/koleżankom kolejne flagi. Grupa literuje nazwy państw, a ochotnicy je zapisują.

  7. Nauczyciel odtwarza piosenkę (Audio ). Przy drugim odtworzeniu wyświetla tekst piosenki i zachęca dzieci do wspólnego śpiewania refrenu.

  8. Nauczyciel rozdaje uczniom karty z flagami państw wymienionych w piosence (Wielka Brytania, USA, Polska, Włochy, Hiszpania). Odczytuje początki zdań z Exercise 2 (Audio ), a dzieci podnoszą kartę z flagą kraju, którego zdanie dotyczy. Po zakończeniu czynności wszyscy samodzielnie nanoszą odpowiedzi w ćwiczeniu na urządzeniach mobilnych.

  9. Uczniowie słuchają nagrania z Exercise 3 (Audio ) i uzupełniają na urządzeniach mobilnych zwrotki piosenki. Porównują odpowiedzi w parach, po czym nanoszą je na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel zaprasza uczniów do ponownego wspólnego odśpiewania świątecznej piosenki z e‑materiału.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub do przeprowadzenia picture dictation bądź zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu, a następnie sprawdzić je na kolejnej lekcji.

Materiały pomocnicze: Świąteczna skarpeta, karty obrazkowe z ilustracjami związanymi z Bożym Narodzeniem, karty obrazkowe z flagami (Wielka Brytania, USA, Polska, Włochy, Hiszpania), zestawy 12 pustych kart memo, przybory plastyczne.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą w parach plakaty rysunkowe na temat dwóch dowolnie wybranych państw z piosenki i ich tradycji świątecznych. Każdy plakat ma zawierać flagi i nazwy obu państw oraz rysunki ilustrujące nazwaną w piosence tradycję wraz z jednozdaniowym opisem.