Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Agnieszka Ruzikowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Analiza rzutu ukośnego |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE |
Metody nauczania: | doświadczalna |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | dla każdej grupy uczniów – komputer z odpowiednim oprogramowaniem (o czym niżej) |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie przed lekcją, w ramach pracy domowej oglądają film – samouczek. Na początku lekcji nauczyciel wyjaśnia uczniom ewentualne wątpliwości. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w grupach badają wpływ kąta pod jakim rzucone jest ciało na zasięg ciała. W zależności od umiejętności uczniów w tym celu: Uczniowie za pomocą symulacji próbują znaleźć kąt prędkości początkowej, dla którego zasięg jest największy, mogą także dobierać kąt tak, aby zasięg był zbliżony do określonej wartości. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie przedstawiają swoje obserwacje na forum klasy. | |
Praca domowa: | |
Zadanie 6 i 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film samouczek uczniowie mogą także obejrzeć na początku lekcji. |