Sprawdź się
Zaznacz poprawne zakończenia zdania: Rzut ukośny to ruch, w którym
- wartość przyspieszenia jest stała.
- wektor przyspieszenia jest stały.
- wartość prędkości zmienia się jednostajnie.
- kierunek prędkości jest stały.
W układzie współrzędnych, w którym oś x umieszczona jest równolegle do poziomego podłoża, a oś y jest skierowana pionowo w górę, prędkość początkowa piłki wynosiła [4 m/s, 8 m/s]. Wyznacz odległość, w jakiej piłka znalazła się od punktu startu po pierwszej sekundzie ruchu. Przyjmij przyspieszenie ziemskie za równe 10 m/s2. Wynik podaj z dokładnością do jednej cyfry znaczącej.
Odpowiedź: ............ m.
Zależność położenia od czasu dla pewnego ciała wygląda następująco:
Wyznacz wartość prędkości początkowej. Wynik podaj z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.
Odpowiedź: = ............ m/s.
Jak daleko poleci kamień rzucony z prędkością początkową opisaną wektorem o współrzędnych [3 m/s; 4 m/s]? Oś y układu współrzędnych skierowana jest pionowo do góry, a oś x – poziomo. Przyjmij, że przyspieszenie ziemskie wynosi 10 m/s2. Wynik podaj z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.
Odpowiedź: = ............ m.
Określ, które ciało poleci dalej – ciało rzucone z prędkością początkową o współrzędnych [3 m/s, 2 m/s] na Ziemi (wartość g przybliż przez 10 m/sIndeks górny 22), czy ciało rzucone z prędkością początkową o współrzędnych [1 m/s, 2 m/s] na planecie, na której przyspieszenie grawitacyjne wynosi 4 m/sIndeks górny 22. Oś y układu współrzędnych w obu przypadkach ustawiona jest pionowo do góry, oś x – poziomo.
Oś y układu współrzędnych umieszczona jest pionowo do góry, oś x – równolegle do powierzchni Ziemi. Pocisk wystrzelono z powierzchni Ziemi z prędkością o wartości 300 m/s pod takim kątem, że obie składowe wektora prędkości mają jednakową wartość. Przyjmując g = 10 m/s2, wyznacz zasięg pocisku w km (z dokładnością do 1 cyfry znaczącej).
Odpowiedź: ............ km.
Wyprowadź wzór na maksymalną wysokość, jaką osiąga ciało w rzucie ukośnym.