Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Magoń
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Healthy Eating Pyramid: My Plate / Piramida zdrowego żywienia: Program My Plate
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.4, II.5, II.7, III.4, III.5, III.7, V.1, V.6, V.13, VII.4, VII.13, XIII
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze zdrowym żywieniem.
Uczeń dokonuje analizy własnej diety pod względem zdrowotnym.
Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić opinię na temat wytycznych piramid żywności i przewodnika odżywiania MyPlate.
Uczeń tworzy jednodniowe zdrowe menu.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje postawę świadomej konsumpcji.
Uczeń rozwija wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych i kształtuje poczucie własnego wpływu na fizyczny i psychiczny stan zdrowia i codzienne funkcjonowanie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla grafikę dotyczącą żywności (Przeczytaj) i pyta uczniów:
What healthy food have you eaten today?
Is your diet healthy?
What healthy food do you eat?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki, korzystając z informacji zawartych w ilustracji, uczniowie odpowiadają na pytania w Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Pyramid or Plate? i samodzielnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach odpowiadają na pytania z Exercise 3 (Przeczytaj):
How would you answer the question at the end of the text? („using all the information about the healthy eating pyramid and MyPlate guide, what will you put on your plate next?”)
What are the differences between early food pyramids and the most recent ones?
Which idea appeals to you more: the MyPyramid or MyPlate? Why?
Po zakończeniu rozmów chętne osoby wyrażają opinie na forum klasy i relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje tekst na forum klasy.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 5 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie na forum klasy ustosunkowują się do podpisu pod zdjęciem wprowadzającym temat programu MyPlate: You are what you eat. Odpowiadają na pytanie: What does the sentence mean? Następnie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Gra edukacyjna) i w parach uzupełniają Exercise 2 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują polecenia z gry edukacyjnej Healthy Eating i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Wykorzystując informacje zawarte w treści gry, uczniowie w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Gra edukacyjna).
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Gra edukacyjna), starając się najpierw uzupełnić jak najwięcej zdań bez zaglądania do treści gry, a następnie sprawdzają odpowiedzi w parach i konsultują z materiałem Healthy Eating. Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w grupach trzyosobowych na tematy z Exercise 4 (Gra edukacyjna):
Which information from the game surprised you / was new to you?
How would you describe your diet after learning some facts from the game?
Which elements of your diet could you modify so you follow the guidelines of healthy eating?
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup relacjonują dyskusje na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą rozprawkę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Do we need dietary guidelines like food pyramids or MyPlate? Express your opinion in an essay referring to what these guidelines offer and how easy it is to follow them. Write 200‑250 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej lekcji (lub w ramach pracy domowej) uczniowie w parach komponują jednodniowe zdrowe menu na podstawie treści gry edukacyjnej i tekstu Pyramid or Plate? Następnie (lub na kolejnej lekcji) prezentują menu całej klasie oraz publikują je na elektronicznym forum klasy. W kolejnym tygodniu po publikacji menu nauczyciel może zachęcić uczniów do podzielenia się online fotorelacją z przygotowania dań i ich degustacji.