Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Tomasz Sobiepan |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Opór właściwy materiału |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: VIII. Prąd elektryczny. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Formative feedback |
Metody nauczania: | - wykład, |
Formy zajęć: | - praca w parach. |
Środki dydaktyczne: | - film samouczek, |
Materiały pomocnicze: | E‑materiał: Badanie zależności oporu od wymiarów przewodnika. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
- Zaciekawienie uczniów: wg części „Czy to nie ciekawe”. Prezentacja materiałów o skrajnie odmiennym oporze właściwym, np. szkła i przewodu aluminiowego. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel prosi uczniów, by w parach przypomnieli sobie z poprzedniej lekcji, jak opór elektryczny elementu zależy od jego rozmiarów. Następnie, każdy uczeń indywidualnie, dla samego siebie, przydziela sobie liczbę punktów za to, ile zapamiętał z poprzedniej lekcji: 0 – nic, 1 – mało, 2 – dużo, 3 – wszystko. Nauczyciel prowadzi krótki wykład w oparciu o część „Warto przeczytać”. Uczniowie sprawdzają zrozumienie materiału rozwiązując w parach zadania: 1, 3, 6. Uczniowie przygotowują się w parach do odpowiedzi ustnej na temat lekcji, wykorzystując według uznania: Nauczyciel pełni rolę doradcy, obserwuje pracę uczniów i w razie potrzeby udziela kształtującej informacji zwrotnej. | |
Faza podsumowująca: | |
- Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przedstawienie przygotowanej wypowiedzi, a następnie udziela mu informacji zwrotnej kształtującej. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie lekcji przez rozwiązanie w domu zadań nr: 2, 4, 5, 7, 8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film samouczek może być wykorzystany przez uczniów do podsumowania wiadomości z lekcji lub do przygotowanie się do zajęć przeprowadzanych z wykorzystaniem strategii flipped classroom lub kształcenia wyprzedzającego. |