Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Godlewska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: ‘Tis the season! / Czas na święta!
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.1, III.4, IX.2, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencja w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi nazwać niektóre tradycje związane z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia, z naciskiem na różnice między tradycjami w Wielkiej Brytanii i Polsce.
Uczeń potrafi wymienić i opisać tradycje świąteczne z różnych krajów.
Uczeń redaguje wpis na blog dotyczący wybranej tradycji świątecznej.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje i utrwala kompetencje językowe w zakresie opowiadania o polskich tradycjach świątecznych.
Uczeń poszerza wiedzę i zainteresowania odnośnie do tradycji świątecznych w innych krajach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie świąteczne (Przeczytaj) i wprowadza temat świąt Bożego Narodzenia.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach rozgrzewki rozwiązali krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie pracują na wyścigi i najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali tekst o świętach (Przeczytaj), a następnie w parach pogrupowali elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Na forum klasy uzasadniają wypowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie indywidualnie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną, nauczyciel prosi uczniów o spojrzenie na ilustrację na początku sekcji. Pyta się klasy: Do you know Christmas traditions from countries other than Poland and Great Britain? Nauczyciel zapisuje pomysły uczniów na tablicy. Następnie uczniowie łączą wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Wskazani przez nauczyciela uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla prezentację (Prezentacja multimedialna), a uczniowie słuchają nagrań do ilustracji. Po czym indywidualnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają ćwiczenie w parach i odczytują poprawne odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel ponownie odtwarza prezentację, a uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna), po czym odczytują zdania na forum klasy.
Ochotnicy lub wskazani przez nauczyciela uczniowie, pracując w parach, odpowiadają jednym zdaniem na każde pytanie z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna).
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych opisali jedno typowo polskie lub regionalne święto. Uczniowie wykonują opisy analogiczne do tych z prezentacji (Prezentacja multimedialna), a następnie odczytują opisy na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o indywidualne uzupełnienie Exercise 1 (Sprawdź się). Uczniowie wykonują zadanie na urządzeniach mobilnych, a następnie odczytują na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie łączą wyrazy z odpowiednimi ilustracjami w Exercise 2 (Sprawdź się) i sprawdzają odpowiedzi w parach.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się) i ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oceniają, czego się nauczyli na lekcji. Wymieniają nowo poznane słownictwo.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 4–7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about a Christmas tradition from around the world. In the post:
give the name of the tradition and the country it comes from;
describe the tradition;
explain why you like it.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie kolejny raz słuchają prezentacji multimedialnej i opisują swoje ulubione polskie święto. Polecenie: Study the Presentation in e‑material and describe in a similar way your favourite Polish tradition.