Dla nauczyciela
VII. Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jakich pojęć należy używać, aby opisać ruch postępowy bryły sztywnej |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres rozszerzony Treści nauczania – wymagania szczegółowe I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechaniki bryły sztywnej. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń
|
Strategie i metody nauczania: | flipped‑classroom (odwrócona klasa) |
Formy zajęć: | - praca indywidualna, |
Środki dydaktyczne: | komputer z projektorem multimedialnym |
Materiały pomocnicze: | |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel na poprzednich zajęciach prosi uczniów o zapoznanie się z grafiką interaktywną z niniejszego e‑materiału. Uczniowie w grupach przygotowują najważniejsze treści , które poznali. Na początku zajęć nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie zadania nr 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Faza realizacyjna: | |
Po rozwiązaniu zadania nauczyciel podsumowuje prawidłową odpowiedź – wyjaśnia różnicę pomiędzy ruchem obrotowym, a ruchem postępowym krzywoliniowym. Następnie prosi uczniów o podanie pojęć służących do opisu ruchu postępowego bryły sztywnej, które zapamiętali z grafiki interaktywnej. Nauczyciel prosi kolejnych uczniów o zapisywanie na tablicy podawanych pojęć. Gdy wszystkie zostaną wymienione, nauczyciel podsumowuje i komentuje te wielkości i prosi o zapisanie ich w zeszycie. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie rozwiązują zadania 1‑4 z niniejszego e‑materiału. Nauczyciel udziela indywidualnie pomocy uczniom, którzy jej potrzebują. | |
Praca domowa: | |
Rozwiązanie zadań 5‑7 z zestawu ćwiczeń w celu utrwalenia wiadomości. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Można również rozpocząć lekcję od interakcji z grafiką. Multimedium mogą również uczniowie wykorzystać do powtórzenia i utrwalenia wiadomości po lekcji. |