Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
Rq4P6CWTOpCdw1
Ćwiczenie 1
Tekst alternatywny w opracowaniu.
R14yCSAGsuOLr1
Ćwiczenie 2
Bryła sztywna o masie m, na którą działa siła F, porusza się z przyspieszeniem a. By zwiększyć jej przyspieszenie dwukrotnie, należy zmniejszyć/zwiększyć jej masę jeśli jej masa zwiększy się dwukrotnie, a wartość siły pozostanie bez zmian:
2
Ćwiczenie 3
R1Rz6tyCP3myw2
Kula o promieniu r = 1 m porusza się w powietrzu z prędkością r = 10 m/s. Wiedząc, że lepkość dynamiczna powietrza wynosi 17 µPa · s, oblicz siłę oporu powietrza działającą na to ciało. Odpowiedź: Tu uzupełnij mN
R3JoXFC1G8zez2
Ćwiczenie 4
Poniższy wykres przedstawia prędkość, z jaką porusza się obiekt spadający w ziemskim polu grawitacyjnym, który doznaje działania siły oporu powietrza proporcjonalnej do wartości prędkości. Które zdanie na temat tego ruchu jest prawdziwe?
RZHW0l4A3XFkm2
Ćwiczenie 5
Jeśli siła oporów powietrza i tarcia jadącego samochodu wynosi łącznie F = 500 N, a siła napędu silnika F = 500 N, to jakim ruchem porusza się samochód? Możliwe odpowiedzi: 1. Zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona, porusza się ruchem jednostajnym lub pozostaje w spoczynku., 2. Ruchem jednostajnym., 3. Ruchem przyspieszonym., 4. Nie znając pozostałych parametrów ruchu, nie można odpowiedzieć na to pytanie.
1
Ćwiczenie 6
R1d5SPOe3vN6Q1
Czy skok z większej wysokości sprawi, że skoczek spadochronowy będzie spadał z większą szybkością? Możliwe odpowiedzi: 1. Tak., 2. Nie., 3. To zależy od czynników atmosferycznych.
RsmT2OntNnA8k3
Ćwiczenie 7
Jeśli na ciało o masie m działa wypadkowa, niezrównoważona, zmienna w czasie siła F, to:
RAzluyxhZ5ZJk1
Ćwiczenie 8
Schemat poglądowy przedstawia diabelski młyn (karuzela).