Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak w praktyce prowadzić pomiar i szacować niepewności pomiarowe? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | odwrócona klasa; nauczanie przez dociekanie IBSE |
Metody nauczania: | wykład informacyjny, doświadczenie, dyskusja |
Formy zajęć: | praca w grupach; praca całego zespołu klasowego |
Środki dydaktyczne: | mierniki długości i czasu (może to być kilka różnych mierników do wyboru); wahadła matematyczne, po jednym na grupę. |
Materiały pomocnicze: | niniejszy e‑materiał |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na poprzedniej lekcji nauczyciel zleca uczniom zapoznanie się z częściami „Przeczytaj” i „Film” e‑materiału. Celem jest dokonanie porównania postępowania prowadzącego pomiary pokazane w filmie z siedmioma zaleceniami zamieszczonymi w tekście. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel dzieli klasę na grupy o liczebności od trzech do pięciu osób. Każda grupa zostaje wyposażona w wahadło i ma za zadanie dokonać pomiaru jego długości oraz okresu drgań. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel stawia problem porównania wyników uzyskanych przez różne grupy. W dyskusji uczniowie powinni dojść do wniosku, że porównywanie długości jest bezprzedmiotowe, ponieważ długości l różnych wahadeł były zapewne różne; podobnie z okresami drgań T. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie w grupach określają, na podstawie uzyskanych przez siebie wyników, wartość ilorazu oraz niepewność jego pomiaru. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium może być wykorzystane na lekcji, której głównym celem jest pogłębiona analiza siedmiu zaleceń z części „Przeczytaj” i porównanie ich z przebiegiem konkretnego pomiaru z pogranicza fizyki i tzw. życia codziennego. |