Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Daria Reczyńska
Przedmiot: Biologia
Temat: Fermentacja alkoholowa drożdży
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Cele operacyjne (językiem ucznia):
Wyjaśnisz, na czym polega proces fermentacji alkoholowej.
Wymienisz sektory przemysłowe wykorzystujące proces fermentacji alkoholowej.
Omówisz znaczenie biologiczne procesu fermentacji alkoholowej.
Strategie nauczania:
nauczanie wyprzedzające;
konstruktywizm;
konektywizm;
WebQuest.
Metody i techniki nauczania:
mapa myśli;
praca z materiałem źródłowym z e‑podręcznika;
ćwiczenia interaktywne;
quiz;
dyskusja;
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
zestaw kart – quiz (dla każdej grupy);
magnesy;
szary papier;
markery.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy.
Każda grupa dostaje zestaw kart – quiz. Uczniowie przypominają sobie informacje zdobyte na poprzednich lekcjach, a następnie zapisują swoje odpowiedzi. Uczeń, który odpowie poprawnie na najwięcej pytań, zostaje liderem grupy.
Nauczyciel przedstawia uczniom temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna
Uczniowie wykonują doświadczenie nr 1 w sekcji „Wirtualne laboratorium (WL‑S)”. Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat przeprowadzonego doświadczenia. Wspólnie z uczniami omawia możliwości wykorzystania procesu fermentacji w przemyśle.
Nauczyciel rozdaje grupom materiał źródłowy dotyczący produktów ubocznych procesu fermentacji. Uczniowie zapoznają się z tekstem, następnie na jego podstawie tworzą mapy myśli. Liderzy grup przedstawiają wyniki pracy.
Uczniowie wykonują doświadczenie nr 2 w sekcji „Wirtualne laboratorium (WL‑S)”. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przedstawienie wniosków.
Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenia nr 7 i 8 zawarte w e‑materiale.
Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Faza podsumowująca
Uczniowie odpowiadają na pytania podsumowujące:
Jakie są główne produkty powstające podczas fermentacji alkoholowej?
Jaki gatunek drożdży jest najczęściej wykorzystywany w przemyśle?
Jaka jest biologiczna funkcja fermentacji alkoholowej?
Praca domowa
Uczniowie wykonują ćwiczenia od 1 do 6 zawarte w e‑materiale. Przygotowują uzasadnienia poprawnych odpowiedzi.
Materiały pomocnicze
Quiz
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania wirtualnego laboratorium
Wirtualne laboratorium może zostać wykorzystane w fazie przygotowawczej lekcji.