Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Victorian Houses / Domy wiktoriańskie

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.2, II.5, III.4, V.1, V.5, VII.5, VII.15, VIII.3, IX.1, X, XII, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu stylów domów wiktoriańskich.

  2. Uczeń umie wskazać, w jaki sposób rewolucja przemysłowa zmieniła warunki życia mieszkańców w epoce wiktoriańskiej oraz które cechy domów z tego okresu budzą jego ciekawość.

  3. Uczeń potrafi napisać artykuł do szkolnej gazetki, w którym przedstawia dwa style typowe dla domów budowanych w czasach wiktoriańskich – włoski oraz królowej Anny.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące stylów domów wiktoriańskich.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty stylu wiktoriańskiego w kontekście epoki wiktoriańskiej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcia przedstawiające pokój, w którym mieszkała przeciętna rodzina robotnicza w epoce wiktoriańskiej i mówi: What is your first impression of this room? What does the room say about the Victorian era? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu Altering Housing Standards i odpowiadają na forum klasy na pytanie nauczyciela: What does the paragraph say about Victorian architecture?

  2. Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach (uczeń A, B, C i D); każdy z nich czyta jeden z trzech pozostałych fragmentów tekstu. W obrębie swojej grupy uczniowie wymieniają się informacjami dotyczącymi przypisanych im fragmentów. Nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  3. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwe fragmenty tekstu.

  5. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

  6. Opcjonalnie: Uczniowie, pracując w grupach trzyosobowych, przygotowują na podstawie tekstu mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe informacje dotyczące tematu lekcji oraz adekwatne słownictwo.

  7. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  8. Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  9. Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.

  10. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Film). W tym celu, jeśli to konieczne, mogą ponownie obejrzeć film i w dwóch kolumnach wypisać cechy charakterystyczne dla każdego stylu. Następnie przystępują do realizacji zadania. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby odczytują wypowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie realizują to zadanie ustnie, w parach bądź na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):  Write an article for a school magazine about the Victorian times. In the article describe the living conditions people lived in that time and characterise the two most famous styles from that era: Italianate and Queen Anne.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie na podstawie treści filmu uzupełniają mapę pojęć, którą przygotowali na wcześniejszym etapie lekcji. Na kolejnej lekcji w parach lub trzyosobowych grupach „oprowadzają się” po swoich mapach, omawiając wskazane przez kolegów/koleżanki elementy. Alternatywnie: Uczniowie przygotowują dla kolegi/koleżanki z pary test sprawdzający znajomość tematyki z filmu. Test może obejmować zadania typu prawda/fałsz, poprawianie błędnych odpowiedzi, łączenie elementów, pytania otwarte itd. Test powinien składać się z trzech zadań, każde zadanie powinno obejmować pięć punktów. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się przygotowanymi testami i każdy rozwiązuje test kolegi/koleżanki.