Dla nauczyciela
Scenariusz
Autor:
Learnetic
Temat zajęć:
Projektujemy domową sieć komputerową
Grupa docelowa:
Szkoła podstawowa 7‑8
Ogólny cel kształcenia:
Bezpieczne posługiwanie się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystanie z sieci komputerowej.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1) porozumiewanie się w języku ojczystym;
2) myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
3) informatyczne (TSI kompetencje społeczeństwa informacyjnego);
4) umiejętność uczenia się;
6) inicjatywność i przedsiębiorczość.
Cele (szczegółowe) operacyjne:
Uczeń:
a) wie, w jaki sposób komputery porozumiewają się ze sobą;
b) wyjaśnia, na czym polega adresowanie;
c) potrafi zaprojektować sieć komputerową;
d) umie udostępnić zasoby swojego komputera innym użytkownikom sieci.
Metody/techniki kształcenia:
pogadanka
pokaz multimedialny
ćwiczenia
metoda problemowa
Formy organizacji pracy:
indywidualna
zbiorowa
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne.
Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.
Faza realizacyjna
Uczniowie oglądają film „Domowa sieć komputerowa”.
Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy. Każda z grup otrzymuje przewody UTP, wtyki RJ‑45 i zaciskarkę. Zadaniem wszystkich uczniów jest zarobienie kabli prostych i krosowanych.
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga im, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Dodatkowo warto przygotować na lekcję tester okablowania RJ‑45, dzięki któremu uczniowie sprawdzą jakość swojego połączenia – być może przekonają się, że nie jest to wcale takie łatwe.
Uczniowie sprawdzają, czy komputery w pracowni tworzą grupę roboczą. Jeśli nie, tworzą nową grupę i przyłączają do niej wszystkie komputery.
Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania interaktywne utrwalające wiadomości zdobyte w trakcie oglądania filmu.
Nauczyciel omawia wszystkie zadania, uczniowie podają odpowiedzi.
Faza podsumowująca
Nauczyciel inicjuje pogadankę w celu omówienia i utrwalenia zagadnień poruszonych w filmie: sieć komputerowa, urządzenia sieciowe, protokół internetowy, zapora sieciowa.
Praca domowa
Sporządź wykaz sprzętu niezbędnego do zbudowania sieci komputerowej.
Zadanie dla chętnych:
Załóż w domu grupę domową i poćwicz udostępnianie plików w niej.
Metryczka
Tytuł
Projektujemy domową sieć komputerową
Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi
1.5.1 Pojęcie sieci komputerowej
klasa II
Przedmiot
Informatyka
Etap edukacyjny
Szkoła podstawowa 7‑8
Podstawa programowa
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem z sieci komputerowej. Uczeń:
1) opisuje modułową budowę komputera, jego podstawowe elementy i ich funkcje, jak również budowę i działanie urządzeń zewnętrznych;
5) samodzielnie i bezpiecznie pracuje w sieci lokalnej i globalnej;
Nowa podstawa programowa
III. Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi.
Uczeń:
1) schematycznie przedstawia budowę i funkcjonowanie sieci komputerowej, szkolnej, domowej i sieci internet;
3) poprawnie posługuje się terminologią związaną z informatyką i technologią.
Kompetencje kluczowe
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 18.12.2006, Kompetencje kluczowe:
1) porozumiewanie się w języku ojczystym;
2) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
3) informatyczne;
4) umiejętność uczenia się;
6) inicjatywność i przedsiębiorczość.
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
Po zapoznaniu się z e‑materiałem uczeń:
– wie w jaki sposób komputery porozumiewają się ze sobą;
– wyjaśnia na czym polega adresowanie;
– potrafi zaprojektować sieć komputerową;
– umie udostępnić zasoby swojego komputera innym użytkownikom sieci.
Powiązanie z e‑podręcznikiem
http://www.epodreczniki.pl/reader/c/177483/v/29/t/student‑canon/m/iIzCLVSI9p