Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Marcin Sz. Małecki, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Argentometryczne oznaczanie zawartości jonów chlorkowych w wodzie w obecności chromianu potasu
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Poziom podstawowy i rozszerzony
Wymagania ogólne
II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. Uczeń:
5) wykorzystuje wiedzę i dostępne informacje do rozwiązywania problemów chemicznych z zastosowaniem metody naukowej.
Poziom rozszerzony – wymagania szczegółowe
VI. Reakcje w roztworach wodnych. Uczeń:
9) pisze równania reakcji: zobojętniania, wytrącania osadów i wybranych soli z wodą w formie jonowej pełnej i skróconej.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
korzystając z wirtualnego laboratorium przeprowadza analizę ilościową anionów chlorkowych wykorzystując metodę miareczkowania strąceniowego;
przedstawia ograniczenia wykorzystania metody Mohra do oznaczania anionów chlorkowych;
analizuje metodę oznaczania anionów chlorkowych metodą Mohra.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
pogadanka;
dyskusja dydaktyczna;
analiza materiału źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
wirtualne laboratorium;
grafika interaktywna
technika bateria.
Formy pracy:
praca zbiorowa;
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica i kreda/pisak.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel wyświetla okładkę e‑materiału. Następnie pokazuje uczniom butelkę po wodzie mineralnej z etykietą. Uczniowie wraz z nauczycielem analizują jej treść.
Następnie nauczyciel pyta: Jak oznacza się stężenie jonów w wodzie? Czy znacie inne przykłady oznaczania jonów w życiu codziennym? Uczniowie dyskutują wraz z nauczycielem.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują na kartkach i gromadzą w portfolio.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Czym jest chemia analityczna? Jakie znacie metody oznaczania substancji? Jakie są różnice w analizie jakościowej i ilościowej? Uczniowie dyskutują z nauczycielem. W przypadku trudności co do znajomości tematu, uczniowie mogą korzystać z e‑materiału w sekcji „Przeczytaj”.
Nauczyciel odsyła uczniów do grafiki interaktywnej. Uczniowie analizują jej treść. Następnie nauczyciel inicjuje dyskusję: Jakiego sprzętu/szkła laboratoryjnego używa się w chemii analitycznej? Dlaczego ważna jest precyzja? Nauczyciel może pokazać szkło wykorzystywane w analizie (jeżeli jest dostępne: kolba miarowa, pipeta jednomiarowa, biureta itp.) Gdzie i w jakim celu oznacza się chlorki? Dlaczego dokładność tych pomiarów musi być dostatecznie duża? Uczniowie powinni powiązać rodzaj zastosowanego szkła z dokładnością pomiarów.
Uczniowie zapoznają się z treściami w e‑materiale w sekcji „Przeczytaj” dotyczącymi metody Mohra. Nauczyciel zadaje uczniom pytania do dyskusji: Jakie reakcje chemiczne zachodzą w trakcie analizy? Jaki czynnik wpływa na PK? Jakie są ograniczenia tej metody?
Nauczyciel proponuje uczniom pracę z wirtualnym laboratorium, gdzie uczniowie przeprowadzają miareczkowanie argentometryczne metodą Mohra - różne ilości jonów oraz różne stężenia . Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel z uczniami omawia wyniki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie na planszy z narysowaną baterią i zaznaczonymi poziomami jej naładowania, np. co 5–10% zaznaczają cenkami, w jakim stopniu opanowali zagadnienia wynikające z zamierzonych do osiągnięcia celów lekcji. W przypadku, gdy bateria nie jest naładowana w 100%, zastanawiają się, w jaki sposób podnieść swój poziom posiadanej wiedzy?
Praca domowa:
Nauczyciel prosi uczniów o sprawdzenie etykiet w domach na środkach czyszczących, spożywczych i sprawdzenie ich składu pod kątem obecności jonów chlorkowych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
WL i grafika interaktywna mogą być wykorzystane w trakcie lekcji oraz jako pomoc przy odrabianiu zadania domowego.
Materiały pomocnicze:
Nauczyciel przygotowuje butelki po wodzie mineralnej z etykietami do analizy na lekcji.
Nauczyciel przygotowuje planszę z narysowaną baterią i zaznaczonymi poziomami jej naładowania (np. co 5–10% do oceny stopnia opanowania zagadnień) oraz cenki dla uczniów.