Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Nina Tomaszewska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak należy interpretować schemat układu prostownika jedno- i dwu‑połówkowego? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | wykład informacyjny wspomagany pokazem multimedialnym |
Formy zajęć: | praca w zespole klasowym |
Środki dydaktyczne: | niniejszy e‑materiał + komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel zaciekawia uczniów problemem konieczności zmiany przemiennego napięcia sieciowego w napięcie stałe, podając zawarte we „Wprowadzeniu” przykłady otaczających nas urządzeń wykorzystujących stałe napięcie. Pyta uczniów o to, z jakich zasadniczych (blokowych) części zbudowany jest zasilacz albo ładowarka i w razie potrzeby tłumaczy, że są to transformator i prostownik. | |
Faza realizacyjna: | |
Lekcja w pełni wykorzystuje materiał tekstowy i medialny e‑materiału. Najpierw nauczyciel opowiada o działaniu diody prostowniczej, wykorzystując do tego podany w rozdziale „Przeczytaj” przykład zaworu hydraulicznego. Następnie omawia prostownik jedno‑połówkowy i dwu‑połówkowy, pokazując uczniom zawarte w tym materiale schematy wraz z odpowiednimi przebiegami napięcia w funkcji czasu. Mówi o zaletach prostownika dwu‑połówkowego. | |
Faza podsumowująca: | |
W fazie podsumowującej uczniowie przy pomocy nauczyciela powinni rozwiązać zadania 6, 7 i 8 z zestawu ćwiczeń. Poprzez analizę wypowiedzi uczniów nauczyciel określa w jakim stopniu osiągnięte zostały wyznaczone cele. | |
Praca domowa: | |
W ramach powtórzenia i utrwalenia wiadomości uczniowie rozwiązują zadania: 1, 2, 3, 4, 5 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Samouczek, który zawiera dość łatwy pojęciowo materiał, z powodzeniem może służyć jako praca domowa i może być wykorzystany na innych lekcjach poruszających problem zamiany przemiennego napięcia na stałe. |