Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Agnieszka Pieszalska
Przedmiot: biologia
Temat: Strukturalne i funkcjonalne typy neuronów
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje osobiste, społeczne w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne
Uczeń:
wymienia podstawowe kryteria klasyfikacji komórek nerwowych;
opisuje funkcje neuronów;
wyjaśnia, na czym polega przewodzenie ortodromowe.
Strategie nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm.
Metody i techniki nauczania:
z użyciem komputera;
ćwiczenia interaktywne;
analiza tekstu źródłowego;
analiza animacji;
pogadanka;
grupy ekspertów;
obserwacja mikroskopowa.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale (grafika interaktywna);
tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda;
telefony z dostępem do internetu;
mikroskopy;
preparaty mikroskopowe neuronu.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się ze wstępem w e‑materiale.
Nauczyciel zadaje pytania: „Co to są neurony?”, „Jaką funkcję pełnią neurony?”.
Nauczyciel podaje cele lekcji i formułuje jej temat.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Przydziela każdemu członkowi grupy inny zestaw zadań do opracowania, tak aby każda grupa miała całość materiału (zestawy A, B, C i D):
zestaw A – budowa neuronu;
zestaw B – podział neuronów ze względu na liczbę odchodzących od perykarionu wypustek;
zestaw C – podział neuronów ze względu na kształt perykarionu;
zestaw D – podział funkcjonalny neuronów.
Uczniowie samodzielnie wykonują otrzymane zadania (zestawy A, B, C i D).
Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie przesiadają się i tworzą grupy ekspertów. Dyskutują nad opracowanym materiałem, wyjaśniają wątpliwości oraz zastanawiają się, jak najlepiej przekazać innym uczniom przygotowane zagadnienia.
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów i w razie potrzeby wyjaśnia wątpliwości.
Uczniowie wracają do wcześniej utworzonych grup. Prezentują pozostałym materiał, który opracowali i przedyskutowali w grupie ekspertów. Dzięki tej metodzie wszyscy uczniowie mogą opanować główne treści lekcji.
Nauczyciel w razie problemów wyjaśnia wątpliwości.
Uczniowie otrzymują mikroskopy i preparaty mikroskopowe neuronów.
Uczniowie przeprowadzają obserwację mikroskopową, dokumentują ją za pomocą rysunku, zapisują stopień powiększenia mikroskopu, oznaczają elementy budowy.
Nauczyciel prosi grupy o zapoznanie się z grafiką interaktywną i wykonanie związanych z nią poleceń.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych poleceń.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel podsumowuje pracę grup.
Nauczyciel prosi grupy o rozwiązanie ćwiczeń interaktywnych od 1 do 5 zawartych w e‑materiale.
Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne od 6 do 8 zawarte w e‑materiale.
Materiały pomocnicze:
Neil A. Campbell i in., Biologia Campbella, tłum. K. Stobrawa i in., Rebis, Poznań 2019.
Encyklopedia szkolna. Biologia, red. Marta Stęplewska, Robert Mitoraj, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2006.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania animacji:
Animacja może zostać wykorzystana przez ucznia podczas lekcji powtórzeniowej.