Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Bartłomiej Klus |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Czym jest izolowany układ ciał? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno ‑ obserwacyjna |
Metody nauczania: | pokaz eksperymentalny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w grupach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | tor powietrzny, zestaw zadań |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: „Czym jest izolowany układ ciał?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na początku lekcji nauczyciel wprowadza pojęcie układu izolowanego jako zbioru ciał nie oddziałujących z otoczeniem. Nauczyciel tłumaczy uczniom, że izolowanym układem ciał nie musi być układ, w którym nie występują siły zewnętrzne. Wystarczy, aby wypadkowa sił zewnętrznych oddziałująca na elementy układu była równa zero. Uczniowie próbują podać przykłady izolowanych układów ciał. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel przeprowadza doświadczenie na torze powietrznym, w którym wózki zderzają się sprężyście i niesprężyście. Uczniowie powinni zauważyć, że siła ciężkości wózków jest równoważona przez siłę podmuchu powietrza. Nauczyciel przekazuje informację, że tor powietrzny spełnia kryteria izolowanego układu ciał wtedy i tylko wtedy, gdy siła podmuchu powietrza równoważy siłę ciężkości wózków. W kolejnym doświadczeniu nauczyciel zmniejsza siłę podmuchu powietrza na torze powietrznym. Wózki zaczynają dotykać toru. Nauczyciel zwraca uwagę, że w układzie pojawia się siła tarcia związana z naciskiem wózków na rurę. W takim przypadku siła ciężkości nie jest równoważona przez siłę podmuchu. Wykonanie doświadczenia staje się niemożliwe. Uczniowie wyciągają wniosek, że w tej sytuacji układ nie spełnia kryteriów izolowanego układu ciał. Uczniowie na tablicy rozwiązują zadanie 6 z dołączonego zestawu zadań, odnosząc się do eksperymentu przeprowadzonego na lekcji. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie, wykorzystując zdobytą wiedzę, w grupach rozwiązują zadania 7 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i poszerzają rozumienie czytając tekst e‑materiału i zapoznając się z grafiką interaktywną. Uczniowie rozwiązują samodzielnie w domu zadania 1‑4 z dołączonego zestawu zadań. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium bazowe może zostać wykorzystane w trakcie lekcji i połączone z dyskusją na temat modelu izolowanego układu ciał. |