Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Marta Godlewska, Konrad Gniazdowski
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Reward or Punishment? / Nagroda czy kara?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, I.14, II.1, II.5, III.4, IV.3, IV.6, IV.7, IV.9, V.5, V.6, V.7, IX.1, IX.2, X, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z tematem kar, nagród i dyscypliny.
Uczeń potrafi opisać życie dzieci w wiktoriańskiej Anglii.
Uczeń potrafi stosować wyrażenia too i enough w połączeniu z przymiotnikami, przysłówkami i rzeczownikami.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić opinię na temat karania i nagradzania dzieci.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę historyczną na temat życia w wiktoriańskiej Anglii.
Uczeń kształtuje świadomość przemian kulturowych w kwestii wychowania i traktowania dzieci.
Uczeń kształtuje postawę poszanowania prawa i odpowiedzialności za swoje działania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a następnie odpowiadają na forum klasy na pytania:
How do parents discipline their children today??
Do you know what were the disciplining methods in the past?
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają poprawne odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętne dwie osoby odczytują dialog z ćwiczenia, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie czytają dialog w parach z podziałem na role.
Uczniowie czytają tekst listu Vikki i na jego podstawie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zaznacza je na tablicy multimedialnej.
Uczniowie ponownie czytają tekst listu i w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 5 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają prezentację i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna), a następnie odczytują je i uzasadniają cytatami z prezentacji. Powtarzają te czynności w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie w parach uzupełniają tekst w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna), po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdania z too i enough w tekście prezentacji, wyjaśnia zasadę użycia przysłówków i prosi uczniów, żeby w parach lub małych grupach zapisali pięć zdań na temat życia dzieci w wiktoriańskiej Anglii i pięć zdań o życiu współczesnych dzieci. W zdaniach uczniowie powinni użyć wyrażenia too i enough. Uczniowie prezentują efekty pracy na forum klasy, a nauczyciel zapisuje zdania na tablicy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się), po czym podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają i wyrażają opinie na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
Playing with tablets can harm young children.
Prisoners may be allowed to leave prison once a year.
The best actors are not always rewarded with Oscars.
Parents buy their children presents not often enough.
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup podsumowują na forum klasy opinie swojej grupy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have discussed different ways of punishing and rewarding children. Write an e‑mail to your friend, Hans, to share your thoughts about the topic. In your e‑mail:
refer to his question about discipline in his previous email;
explain why we shouldn't punish children too much;
give reasons why we shouldn't reward children too much;
give your opinion on how to balance both rewards and punishments.
Your e‑mail should be 100‑150 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą wpis do dziennika (100 wyrazów). Piszą z perspektywy wiktoriańskiego dziecka na temat minionego dnia, używając słownictwa z prezentacji multimedialnej. Polecenie: Imagine you are a poor child from the Victorian Era who works in a coal mine. Write a diary note and describe your day. Begin with „Dear diary...” Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują na forum klasy wpisy do dziennika, a następnie wspólnie (lub w dwóch grupach) tworzą kolaż na temat życia dzieci w wiktoriańskiej Anglii. Używają wpisów i elementów wizualnych znalezionych w Internecie. Nauczyciel wyjaśnia uczniom w jaki sposób udokumentować bibliograficznie znalezione informacje.