Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Box Office Hits and Flops / Filmowe hity i fiaska
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Poziom nauczania: rozszerzony
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.9, II.5, III.4, V.6, V.12, V.13, VII.4, VII.5, VIII.2, VIII.3, VIII.6, IX.1, IX.2, XII, XIII, XIV
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z kinematografią i planem filmowym.
Uczeń potrafi opisać fabułę kilku wybranych filmów.
Uczeń potrafi opisać różne aspekty pracy na planie filmowym i związane z nimi problemy.
Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić opinię na temat obejrzanych filmów.
Uczeń potrafi zastosować słownictwo związane z oceną filmu w recenzji.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat filmów i ich opisywania.
Uczeń poszerza wiedzę na temat kinematografii.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie odpowiadają na pytania: What is the best/the worst film you’ve ever seen? What is it about? Dzielą się opiniami na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy: A, B i C. Następnie każdej z nich przydziela po dwa opisy filmów z tekstu. Uczniowie w każdym zespole czytają przydzielone im fragmenty, a następnie do każdego z nich wymyślają i zapisują kilka pytań. Nauczyciel sprawdza poprawność pytań. Grupa A przekazuje swoje pytania grupie B, grupa B udostępnia swoje pytania grupie C, a ta z kolei – grupie A. Zespoły czytają odpowiednie fragmenty tekstu i odpowiadają na pytania. Następnie po raz kolejny przekazują sobie pytania, tak aby każda z grup przeczytała cały tekst i odpowiedziała na pytania przygotowane przez dwa pozostałe zespoły.
Na forum klasy uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je, cytując właściwe fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach ustnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj): Think of the film that greatly disappointed you. In 5–6 sentences explain what didn’t live up to your expectations and why. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują mapę pojęć i nanoszą na nią brakujące elementy (Exercise 2, Mapa pojęć).
Uczniowie łączą wypowiedzi z ich opisami w Exercise 3 (Mapa pojęć). Uzasadniają odpowiedzi.
Uczniowie w parach uzupełniają zdania w Exercise 4 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania w Exercise 5 (Mapa pojęć) i wybierają prawidłowe odpowiedzi. Podają je i uzasadniają posiłkując się transkryptem nagrania na forum klasy.
Faza podsumowująca:
1. Uczniowie dyskutują na forum klasy odpowiadając na pytanie z Exercise 6 (Mapa pojęć): Do you think the work of a film critic is useful? How can it benefit other cinema goers?
2. Pracując w parach, niewielkich grupach lub na forum klasy, uczniowie odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): What features should a good film critic have? Would you make a good film critic? Why? Why not?
Use 200‑250 words.
How can it benefit other cinema goers?
What features should a good film critic have?
Would you make a good film critic? Why? Why not?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an article to the school magazine with a review of the movie that you recently watched and which made a strong impression on you.
Use 200‑250 words.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują krzyżówkę składającą się z 10 haseł ze słownictwem z mapy pojęć w e‑materiale. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują.