Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Definicja energii wewnętrznej |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne: Zakres podstawowy V. Termodynamika. Uczeń: Zakres rozszerzony VI. Termodynamika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | - wykład informacyjny, |
Formy zajęć: | - praca w grupach, |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: „Energia wewnętrzna jako funkcja stanu”, „O czym mówi I zasada termodynamiki?”, „Analizujemy zmiany energii wewnętrznej w przemianach fazowych”. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca | |
| |
Faza realizacyjna | |
Uczniowie w dyskusji pod kierunkiem nauczyciela ustalają, jakie rodzaje energii mają cząsteczki materii. Nauczyciel wyjaśnia pojęcie energii potencjalnej cząsteczek i wymienia kilka przykładów jej zmiany, następnie prosi uczniów o podanie kolejnych przykładów. Nauczyciel podaje definicję energii wewnętrznej, zwracając uwagę, że do energii wewnętrznej nie wlicza się energii ciała jako całości. Uczniowie zgłaszają pomysły, w jakich procesach energia wewnętrzna zmienia się i co może spowodować zmianę. Uczniowie oglądają film samouczek i wykonują polecone obliczenia. | |
Faza podsumowująca | |
Uczniowie rozwiązują zadania 6, 7 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa | |
Zadania z zestawu ćwiczeń, do wyboru 3 zadania z nierozwiązanych na lekcji. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film samouczek można wykorzystać na lekcji. Może też być wykorzystany przez uczniów po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału. |