Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Shakespeare – Did He Write His Plays? / Czy Szekspir jest autorem swoich sztuk?

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.5, III.4, III.5, V.6, V.9, V.12, VII.2, VII.4, VII.14, VII.15, VIII.2, IX.1

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo umożliwiające rozmowę o twórczości Williama Szekspira.

  2. Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat wybranego cytatu autorstwa Williama Szekspira.

  3. Uczeń potrafi opisać, skąd biorą się wątpliwości co do autentyczności dzieł Szekspira.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o literaturze angielskiej.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat twórczości najważniejszego brytyjskiego renesansowego dramaturga.

  3. Uczeń kształtuje świadomość brytyjskich tradycji kulturowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/na forum klasy

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel wyświetla zdjęcie rzeźby przedstawiającej Szekspira i pyta uczniów: Whose sculpture is this? Have you read any of Shakespeare’s plays? Uczniowie odpowiadają, po czym układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj) i wyjaśniają, jak rozumieją cytat z ćwiczenia.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Did Shakespeare Really Write Shakespeare? i wybierają tytuły dla poszczególnych akapitów w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi oraz ich uzasadnienia na forum klasy.

  3. Uczniowie rozmawiają w małych grupach i w Exercise 4 (Przeczytaj) wyrażają swoje opinie na temat cytatów z dzieł Szekspira. Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  4. W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie słuchają nagrania na temat języka szekspirowskiego i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Podają je i uzasadniają na forum klasy.

  6. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Podają je na forum klasy.

  7. Uczniowie, pracując w parach, łączą w pary zdania w Exercise 4 (Plik audio). Podają je na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w parach i tworzą list do Szekspira według polecenia z Exercise 7 (Sprawdź się): Imagine you live in the times of Shakespeare (the second half of the 16th and the first half of the 17th century) and you are a person who strongly believes that he is not a real author of the writings that are contributed to him. Write a short note (5–6 sentences) to Sheakspeare and explain why you think he should confess the truth. Po zakończeniu pracy uczniowie odczytują swoje listy. Nauczyciel może poprosić, żeby zagłosowali na najciekawszy/ najbardziej przekonujący list.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are a contributor to  a school blog. Write your opinion on Shakespeare’s authorship to share it with the rest of the school community. Write a post (100–150 words) and:

  • explain why Shakespeare is one of the most widely known figure in the literature;

  • present the view of those who claim that he is a real author of the works attributed to him;

  • present the view of those who question his authorship;

  • write your overall opinion of Shakespeare’s authorship and ask readers to share theirs.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie wykonują krótką pracę pisemną (100 wyrazów) na temat: Describe three most surprising facts about Shakespeare you have learned about from the text and the presentation in this e‑material.