Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Jak przebiega proces estryfikacji?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum ogólnokształcące, technikum
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
XVII. Estry i tłuszcze. Uczeń:
3) projektuje i przeprowadza reakcje estryfikacji; pisze równania reakcji alkoholi z kwasami karboksylowymi; wskazuje funkcję stężonego HIndeks dolny 22SOIndeks dolny 44.
Zakres rozszerzony
XVII. Estry i tłuszcze. Uczeń:
3) projektuje i przeprowadza reakcje estryfikacji; pisze równania reakcji alkoholi z kwasami nieorganicznymi i karboksylowymi; wskazuje na funkcję stężonego H2SO4.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
analizuje przebieg procesu estryfikacji pod względem warunków niezbędnych do jej przeprowadzenia;
proponuje metody otrzymywania estrów;
projektuje doświadczenie, w wyniku którego można otrzymać ester.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
dyskusja dydaktyczna;
wirtualne laboratorium;
analiza materiału źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
eksperyment chemiczny;
okienko informacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica, kreda/marker;
rzutnik multimedialny.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje pytanie: „Czy obecnie stosuje się estry do produkcji perfum?”.
Rozpoznanie wiedzy wyjściowej uczniów. Uczniowie przypominają budowę estrów.
Ustalenie celów. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami określa cele lekcji, które zapisują sobie w portfolio.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, które będą używane na lekcji.
Faza realizacyjna:
Eksperyment chemiczny – „Badanie reakcji estryfikacji”. Nauczyciel poprzez losowanie dzieli uczniów na grupy i rozdaje uczniom karty pracy. Uczniowie wybierają odpowiednie szkło i odczynniki, znajdujące się na stole laboratoryjnym, układają zasady procedury przeprowadzenia eksperymentu – chętni uczniowie podają je na forum klasy, ostatecznie nauczyciel zatwierdza instrukcję wykonania. Uczniowie samodzielnie stawiają pytanie badawcze i hipotezę, rysują schemat doświadczenia, przeprowadzają eksperyment, obserwują zmiany podczas eksperymentu, wyciągają wnioski (wszystko zapisują w kartach pracy). Następnie, na forum całej klasy, następuje weryfikacja pod względem merytorycznym, uczniowie wyciągają wspólne wnioski. Chętny uczeń zapisuje na tablicy równanie reakcji na wzorach sumarycznych i półstruktruralnych/strukturalnych oraz wyjaśnia przebieg tej reakcji.
Nauczyciel wyświetla z e‑materiału w sekcji „Przeczytaj” na tablicy multimedialnej – proces akoholizy oraz estryfikacji na przykładzie monosacharydu – i omawia razem z uczniami przebieg obu reakcji.
Uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują przykłady reakcji estryfikacji na wzorach półstrukturalnych/strukturalnych, które podaje nauczyciel, np. otrzymywanie octanu butylu, butanianu propylu, mrówczanu pentylu.
Uczniowie pracują w parach z częścią „Sprawdź się”. Uczniowie wykonują zadania. Nauczyciel może wyświetlić treść poleceń na tablicy multimedialnej. Po każdym przeczytanym poleceniu, daje uczniom określony czas na zastanowienie się, a następnie chętna osoba z danej pary udziela odpowiedzi/prezentuje rozwiązanie na tablicy. Pozostali uczniowie ustosunkowują się do niej, proponując ewentualnie swoje pomysły. Nauczyciel w razie potrzeby koryguje odpowiedzi, dopowiada istotne informacje, udziela uczniom informacji zwrotnej. Ćwiczenia, których uczniowie nie zdążą wykonać podczas lekcji mogą być zlecone do wykonania w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Okienko informacyjne – forma indywidualnej twórczej notatki. Kartkę papieru w zeszycie uczniowie dzielą na cztery części (poziom, pion lub po przekątnej). W pierwsze okienko uczniowie wpisują hasło, które ich interesuje. W drugim podają definicję danego terminu (z różnych źródeł). W trzecie wpisują metaforyczne znaczenie wyrazu, żart językowy, rebus itp. Ostatnie okienko może mieć formę scenki komiksowej, dialogu, karykatury z zastosowaniem interesującego uczniów terminu. Po wyznaczonym czasie, chętni uczniowie mogą zaprezentować swoje efekty na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują w e‑materiale w sekcji „Sprawdź się” pozostałe ćwiczenia, których nie zdążyli wykonać na lekcji.
Uczniowie nieobecni na lekcji pracują z wirtualnym laboratorium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Wirtualne laboratorium uczniowie mogą wykorzystać podczas przygotowywania się do lekcji czy pracy kontrolnej. Uczniowie nieobecni na lekcji mogą medium wykorzystać do uzupełnienia luk kompetencyjnych.
Materiały pomocnicze:
Doświadczenie chemiczne – „Badanie reakcji estryfikacji”.
Szkło i sprzęt laboratoryjny: statywy do probówek, probówki, łapy drewniane, pipety, zlewki, trójnogi, siatki metalowe.
Odczynniki chemiczne: mogą być różne kwasy organiczne i alkohole: kwas octowy, kwas mrówkowy, kwas propionowy, kwas butanowy, kwas pentanowy, metanol, etanol, propan‑1-ol, butan‑1-ol, pentan‑1-ol, stęż. kwas siarkowy(VI), woda.
Karty charakterystyk substancji chemicznych.
Karta pracy ucznia: