Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Agata Jarszak‑Tyl, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Wpływ stężenia reagentów na stan równowagi
Grupa odbiorcza: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres rozszerzony
IV. Kinetyka i statyka chemiczna. Energetyka reakcji chemicznych. Uczeń:
9) wymienia czynniki, które wpływają na stan równowagi reakcji; wyjaśnia, dlaczego obecność katalizatora nie wpływa na wydajność przemiany; stosuje regułę Le Chateliera-Brauna (regułę przekory) do jakościowego określenia wpływu zmian temperatury, stężenia reagentów i ciśnienia na układ pozostający w stanie równowagi dynamicznej;
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
posługuje się regułą przekory w sytuacji zmiany stężenia reagentów;
określa sposoby zwiększenia wydajności produktu;
oblicza stężenia reagentów w stanie równowagi reakcji;
przeprowadza doświadczenie podczas, którego sprawdza jak na stan równowagi reakcji w roztworze wpływa zmiana stężenia reagentów.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
metoda odwróconej lekcji;
burza mózgów;
pogadanka;
eksperyment uczniowski;
dyskusja dydaktyczna;
analiza tekstu źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
technika gadająca ściana;
film samouczek;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca zbiorowa;
praca w grupach;
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu/smartfony, tablety;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica i kreda;
podręcznik;
aplikacja Mentimeter.
Przed lekcją:
Metoda lekcji odwróconej – uczniowie pracują samodzielnie w domu (według wcześniejszych instrukcji nauczyciela) – na podstawie dostępnych źródeł informacji, w tym treści e‑materiału, przygotowują się do pogadanki na temat reguły przekory i szukają odpowiedzi na pytanie: jaki wpływ, na położenie stanu równowagi, mają stężenia reagentów?
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel wyświetla okładkę e‑materiału, na której przedstawiony jest rywalizacja podczas przeciągania liny, po czym zadaje uczniom pytanie: „Jak sądzisz, która drużyna wygrałaby, gdyby ilość osób w obu drużynach znacząco się różniła? Która drużyna osiągnęłaby przewagę”? Uczniowie dyskutują razem z nauczycielem. Nauczyciel zadaje kolejne pytania: „Czy w przypadku reakcji chemicznych obowiązuje ta sama reguła, co w przypadku rywalizacji z liną? Czy wiesz jak dodatek jednego z reagentów wpływa na położenie stanu równowagi reakcji”?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół wyrażenia „stężenie reagentów a stan równowagi chemicznej”. Nauczyciel może wykorzystać aplikację Mentimeter z wykorzystaniem tabletów/smartfonów.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, jakie zostaną użyte w czasie lekcji.
Faza realizacyjna:
Pogadanka na temat reguły przekory i czynników wpływających na przesunięcie stanu równowagi.
Uczniowie w medium bazowym e -materiału oglądają w parach film „Wpływ stężenia reagentów na stan równowagi”, po czym wykonują polecenia i odpowiadają na pytania. Nauczyciel wyjaśnia ewentualnie niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, rozdaje karty pracy z instrukcją doświadczenia nr 1 oraz potrzebny sprzęt i szkło laboratoryjne oraz odczynniki chemiczne. Uczniowie formułują problem badawczy, stawiają hipotezę, określają zmienne i zapisują w kartach pracy, a następnie przechodzą do wykonania doświadczenia. Nauczyciel monitoruje przebieg pracy uczniów. Uczniowie obserwują zmiany, ustalają wnioski i zapisują całość w kartach pracy. Liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy z zastosowaniem techniki gadająca ściana. Nauczyciel weryfikuje poprawność merytoryczną wypowiedzi uczniów.
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej polecenie nr 1 z części „Przeczytaj” e‑materiału. Zadaniem uczniów jest uzupełnienie tabeli. Chętni lub wskazani uczniowie podają wstawione wyrażenia. nauczyciel weryfikuje poprawność rozwiązania polecenia.
Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę wykonując ćwiczenia w e‑materiale – sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Sprawdzając wiedzę uczniów, nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia:
Wysoką wydajność otrzymywania produktów można otrzymać poprzez...
Stała równowagi to...
Zmiana położenia stanu równowagi reakcji odwracalnej może nastąpić poprzez...
2. Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłem/łam...
Co sprawiało mi trudności...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia zawarte w e‑materiale – sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Film samouczek może być wykorzystany przez uczniów podczas rozwiązywania ćwiczeń zawartych w e‑materiale oraz podczas przygotowywania się do zajęć czy też do sprawdzianu.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Wysoką wydajność otrzymywania produktów można otrzymać poprzez...
Stała równowagi to...
Zmiana położenia stanu równowagi reakcji odwracalnej może nastąpić poprzez...
Karty charakterystyk substancji.
Wskazówki metodyczne do doświadczenia 1:
Szkło i sprzęt laboratoryjny: statyw z probówkami, zlewka o poj. 250 cmIndeks górny 33, pipety, tryskawka, łyżeczka.
Odczynniki chemiczne: 1M roztwór chlorku żelaza(III) ( ), 1M roztwór rodanku amonu (), stały fluorek sodu (), tryskawka z wodą destylowaną.
Instrukcja:
Do dwóch probówek (1‑2) wprowadzić jedną kroplę 1M roztworu chlorku żelaza(III). Następnie do każdej dodać dwie krople 1M roztworu rodanku amonu. Obserwuj zmiany (zabarwienie roztworu).
Do probówek nr 1‑2 dodawaj kroplami wodę destylowaną. Obserwuj zmiany (zabarwienie roztworu).
Do probówki nr 1 dodawaj kroplami 1M roztworu chlorku żelaza(III). Obserwuj zmiany.
Do probówki nr 2 dodawaj kroplami 1M roztwór rodanku amonu. Obserwuj zmiany.
Do probówki nr 3 dodaj 1M roztwór chlorku żelaza(III), a następnie wsyp kilka miligramów stałej soli . Zamieszaj probówką. Obserwuj zmiany. Następnie dodawaj kroplami 1M roztwór rodanku amonu. Obserwuj zmiany.
Karta pracy ucznia: