Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Andrzej Kajetan Wróblewski Włodzimierz Natorf |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Ruszył Ziemię i przeprowadził rewolucję, czy tylko ją rozpoczął, ale ruszył umysły? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy, zakres rozszerzony; rozszerzenie zapisów podstawy programowej dla obu zakresów |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia - wymagania ogólne IV. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy materiałów źródłowych, w tym tekstów popularnonaukowych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia odwróconej klasy |
Metody nauczania: | wystąpienia uczniów w grupach, słowo podsumowujące nauczyciela |
Formy zajęć: | wspólna praca całego zespołu klasowego |
Środki dydaktyczne: | szkolna tablica, komputer z rzutnikiem, dostęp do internetu |
Materiały pomocnicze: | niniejszy e‑materiał; „Historia Fizyki” Andrzej Kajetan Wróblewski, wyd. PWN, rozdział „Przewrót Kopernikański” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na poprzedniej lekcji nauczyciel zlecił uczniom zapoznanie się z e‑materiałem. Podzielił uczniów na siedem grup; każdej zlecił pisemne przygotowanie się do 4‑minutowego wystąpienia na temat wskazanego postulatu Kopernika, zgodnie z modelem zawartym w audiobooku. | |
Faza realizacyjna: | |
Wskazani przez nauczyciela uczniowie (przedstawiciele siedmiu grup), relacjonują w wystąpieniach (maksymalnie 4‑minutowych) swoje poglądy na temat każdego z postulatów Kopernika. Pozostali uczniowie winni notować zagadnienia, które chcieliby ewentualnie poruszyć w trakcie krótkiej dyskusji. Proste wątpliwości czy niejasności powinny zostać rozstrzygnięte tuż po wystąpieniu. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel podsumowuje dyskusję (debatę), ewentualnie komentując każde z wystąpień. Zwraca uwagę, że postulaty Kopernika zachowują swą aktualność po dziś dzień, choć ich brzmienie i interpretacja ulegały zmianom, wynikającym z naturalnego rozwoju nauki. Jako przykład podaje uświadomienie sobie przez naukowców i przez ludzkość, na przełomie XIX i XX wieku, że świat jest znacznie starszy i znacznie większy, niż sądzono od czasów starożytnych. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie mają za zadanie prześledzenie, na podstawie dostępnych źródeł, ile czasu trwało, nim model Kopernika uzyskał pełne, bezpośrednie potwierdzenie doświadczalne. W tym celu uczniowie powinni zapoznać się z:
| |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Audiobook wraz z poleceniami aktywizującymi można wykorzystać jako kilkuminutowy wstęp (zainteresowanie tematem) do lekcji o budowie Układu Słonecznego, prawach Keplera, itp. |