Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Large Hadron Collider / Wielki Zderzacz Hadronów
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.4, III.4, IV.3, V.1, V.10, VI.3, VI.4, VII.5, VIII.1, VIII.3, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu podstawowych zagadnień fizyki kwantowej i związanych z nią urządzeń.
Uczeń opisuje fakty dotyczące Wielkiego Zderzacza Hadronów.
Uczeń potrafi opisać ośrodek badawczy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Szwajcarii.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo z zakresu podstawowych zagadnień fizyki kwantowej i związanych z nią urządzeń.
Uczeń kształtuje postawę zainteresowania fizyką kwantową i naukami ścisłymi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, identyfikowanie słów kluczy lub internacjonalizmów)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie Kopuły Nauki i Innowacji (Przeczytaj) i pyta:
Do you know what this is?
Where is the building situated?
What happens there?
Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The Large Hadron Collider i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach lub małych grupach pisemnie odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):
What does the Large Hadron Collider do?
Why do some people consider it to be dangerous?
Wskazane osoby relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel lub chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania, analizują mapę pojęć, a następnie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi i uzasadniają wybór na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Mapa pojęć). Sprawdzają odpowiedzi w parach i w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Mapa pojęć): Would you like to visit the Large Hadron Collider near Geneva? Why? Why not? Type in your answer below. Write 3–4 sentences. Use your own ideas and the information from e‑material. Następnie wskazane osoby prezentują na forum klasy odpowiedzi swoich grup.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i tworzą ulotkę informacyjną zgodnie z poleceniem z Exercise 8 (Sprawdź się): You are creating a leaflet for educational trips visiting the CERN facility in Switzerland. In writing the text of the leaflet, focus on the things that visitors will see on the trip, what they can do, and what they mustn’t do. Write three sentences on each of these things. Prace są prezentowane ustnie na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You have recently read a text about the experimental CERN facility. In an email to a friend from England:
describe the location of the LHC;
explain the way the facility was structured;
discuss the experiments that are carried out there;
mention one fear that some people face in relation to the LHC and give your opinion about it.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie przygotowują listę 6 pytań do treści mapy pojęć. Na następnej lekcji nauczyciel sprawdza poprawność pytań, po czym uczniowie pracują w parach i zadają pytania koledze/koleżance, którego/której zadaniem jest udzielenie odpowiedzi.