Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Ewa Malinowska
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Ilościowe i jakościowe sposoby prezentacji zjawisk na mapach – ćwiczenia
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa I
Podstawa programowa
I. Źródła informacji geograficznej, technologie geoinformacyjne oraz metody prezentacji danych przestrzennych: obserwacje, pomiary, mapy, fotografie, zdjęcia satelitarne, dane liczbowe oraz graficzna i kartograficzna ich prezentacja.
Uczeń:
2) wyróżnia graficzne i kartograficzne metody przedstawiania informacji geograficznej i podaje przykłady zastosowania różnych rodzajów map.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
Poznaje metody prezentacji kartograficznej.
Dostosowuje metody prezentacji kartograficznej do charakteru danych.
Ocenia możliwości zastosowania poszczególnych sposobów kartograficznej wizualizacji.
Strategie nauczania: asocjacyjna, problemowa
Metody nauczania: blended learning, IBSE
Formy zajęć: praca w grupach/parach
Środki dydaktyczne: e‑materiał, atlas, komputer, projektor multimedialny, tablety, zeszyt przedmiotowy
Materiały pomocnicze
Wprowadzenie do kartografii i topografii. Jacek Pasławski (red.). Warszawa, Wrocław: Wydawnictwo Nowa Era, 2010.
Marek Pieniążek, Barbara Szejgiec, Maciej Zych: Graficzna prezentacja danych statystycznych. Wykresy, mapy, GIS. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2014, [online], dostępny w internecie: https://stat.gov.pl/gfx/portalinformacyjny/userfiles/_public/wspolpraca_rozwojowa/graficzna_prezentacja_danych_stat.pdf, https://stat.gov.pl/gfx/portalinformacyjny/userfiles/_public/wspolpraca_rozwojowa/graficzna_prezentacja_danych_stat.pdf
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
sprawdzenie zadania domowego,
przedstawienie celów lekcji,
wprowadzenie do lekcji poprzez krótkie omówienie zasad tworzenia mapy – nauczyciel zadaje uczniom pytania sprawdzające ich wiedzę na ten temat.
Faza realizacyjna
pogadanka nauczyciela, podczas której przypomina on główne metody prezentacji kartograficznej (sygnaturowa, zasięgów, chorochromatyczna, kropkowa, kartogramu, kartodiagramu, izolinii),
omówienie zasad wykonania zadania - zadaniem uczniów jest analiza map z atlasu pod kątem zastosowanej metody prezentacji kartograficznej oraz sformułowanie ogólnych prawidłowości doboru metody do charakteru danych ilościowych i jakościowych,
podział uczniów na grupy (liczebność grup określa nauczyciel), każda grupa analizuje jedną metodę prezentacji kartograficznej, wskazaną przez nauczyciela,
kilkuminutowa praca w grupie - uczniowie analizują mapy z atlasu, identyfikują zagadnienia przedstawione za pomocą analizowanej metody prezentacji kartograficznej, określają relacje między zastosowaną metodą a charakterem danych (ilościowe, jakościowe, ciągłe, skokowe), uzasadniają dostrzeżone prawidłowości,
przedstawienie na forum klasy rezultatów pracy w grupach – po omówieniu każdej metody prezentacji kartograficznej dyskusja z udziałem wszystkich uczniów, której celem jest ewentualne skorygowanie i uzupełnienie przedstawionych informacji – nauczyciel kontroluje poprawność wypowiedzi,
prezentacja uczniom grafiki interaktywnej z e‑materiału w celu weryfikacji sformułowanych prawidłowości, wyjaśnienia wątpliwości i usystematyzowania dotychczasowej wiedzy; Następnie uczniowie wykonują polecenia do grafiki i przechodzą do rozwiązywania zadań zawartych w grze edukacyjnej, przedstawiają rezultaty pracy, nauczyciel kontroluje poprawność wypowiedzi,
podsumowanie przez nauczyciela w interakcji z uczniami metod prezentacji kartograficznej omawianych podczas lekcji ze zwróceniem uwagi na konieczność dostosowania metody do charakteru danych,
sporządzenie notatki w zeszycie zawierającej syntetyczne podsumowanie informacji uzyskanych w czasie lekcji,
prośba nauczyciela o wykonanie kilku wskazanych ćwiczeń z e‑materiału.
Faza podsumowująca
podsumowanie i utrwalenie nowej wiedzy poprzez zadawanie pytań przez nauczyciela i odpowiedzi uczniów,
ocena aktywności i przypomnienie celów zajęć.
Praca domowa
dokończenie ćwiczeń zawartych w e‑materiale,
zapoznanie się z pozostałymi informacjami z e‑materiału,
zaproponowanie metody prezentacji kartograficznej do wskazanego przez nauczyciela tematu i uzasadnienie jej doboru.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Zawarta w e‑materiale grafika interaktywna może być wykorzystana w całości lub części podczas zróżnicowanych tematycznie lekcji dotyczących zagadnień geografii fizycznej i ekonomicznej – jako przykładowa ilustracja sposobu prezentacji kartograficznej omawianych tematów. Będzie także przydatna do samodzielnego rozszerzania i pogłębiania wiedzy przez ucznia w domu i w czasie lekcji mającej na celu powtórzenie materiału z bloku tematycznego dotyczącego metod prezentacji danych przestrzennych.