Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Graduation Ceremony / Uroczystość zakończenia studiów
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, II.5, III.4, III.5, V.8, VII.3, VII.5, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące czynności i przedmiotów związanych z uroczystością ukończenia studiów.
Uczeń opisuje zalety różnych wyborów życiowych podjętych po ukończeniu studiów, takich jak studia podyplomowe, wolontariat czy praca zawodowa.
Uczeń wyjaśnia, dlaczego warto się rozwijać.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat własnego rozwoju.
Uczeń wzbogaca wiedzę dotyczącą możliwych ścieżek życiowych i zawodowych po zakończeniu edukacji.
Uczeń kształtuje motywację do nauki i rozwijania się w różnych sferach aktywności.
Uczeń rozwija świadomość własnych preferencji i planów rozwoju osobistego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem,)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z animacją, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zwraca uwagę na zdjęcie uroczystości wręczania dyplomów (Przeczytaj) i prosi uczniów o podanie skojarzeń, jakie wywołuje w nich ten obraz: You know this image from various films and videos.
What comes to your mind when you see this image?
What happens at the ceremony?
What do people do/feel like?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Hard Work Pays Off i realizują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach i ustnie realizują Exercise 4 (Przeczytaj): Explain the difference between „graduation” and „commencement”.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia przysłówków i wspólnie z klasą analizuje wyjątki od reguły. Następnie uczniowie wykonują kolejno Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Omawiają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z animacją uczniowie realizują Exercise 1 (Animacja). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie nauczyciel zaprasza uczniów do ogólnoklasowej dyskusji na temat słów Benjamina Franklina: What do you think about this statement? Do you agree? Why/why not? Can you give examples?
Uczniowie oglądają animację i wykonują Exercise 2 (Animacja). Porównują odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.
Uczniowie realizują Exercise 3 (Animacja). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Animacja):
What benefits may taking post‑graduate studies bring?
Why is travelling to foreign countries during a gap year a good idea?
What skills can one gain by getting voluntary work?
How can we earn money from personal hobbies and passions?
Reprezentanci grup podsumowują dyskusję na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): A commencement ceremony is a very important part of tradition at college or university. You want to describe and explain it on your blog. In the blog:
explain the difference between graduation and commencement;
give two alternative solutions for students who graduate from college;
mention what your plans for the future are;
explain why gaining knowledge is important to you.
Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w każdej wypowiedzi w animacji wyszukują aktywność związaną z samorozwojem bohatera. Zapisują je w formie listy, a następnie porządkują zgodnie z własnymi preferencjami w odniesieniu do pytania: List the activities from the most interesting to the least interesting. Następnie uczniowie porównują preferencje w parach, w grupach lub na forum klasy.